Американска компания е продавала технологии на руски производител на свръхзвукови ракети

Американска компания е продавала технологии на руски производител на свръхзвукови ракети

Американска компания е продавала технологии на руски производител на свръхзвукови ракети

Американска компания е предоставяла технология на руския производител на ракети, показва разследване на "Ройтерс". След анексирането на Крим от Русия през 2014 г. на фирми от САЩ е забранено да работят с MMZ Avangard – руска държавна фирма, която произвежда ракети за едно от най-усъвършенстваните оръжия на Москва - системата за противовъздушна отбрана S-400 .

Въпреки ембаргото публично търгуваната американска технологична компания Extreme Networks (EXTR.O) е предоставяла компютърно мрежово оборудване за MMZ Avangard, според бизнес записи и имейли, с които изданието разполага.

В официално изявление Extreme посочва, че вероятно е използван посредник без нейно знание, за което американските власти вече са уведомени.  

Киев обвини Москва, че с ракетите на MMZ Avangard е обстрелван конвоя, преминаващ край Запорожие миналия месец, когато тридесет цивилни загинаха. Кремъл и мениджърът на MMZ Avangard Алмаз-Антей не коментираха трагедията.

Разследването на "Ройтерс" показва, че в периода от 2017-а до 2021 г. MMZ Avangard се е сдобила с американско оборудване на стойност над половин милион долара за своите ИТ системи. Посредник на сделките е привидно безобидната фирма - DEMZ ООО, с офис край Москва.

Скандалът започва да се разплита през април, шест седмици след инвазията на Русия в Украйна, когато служител на Extreme подава вътрешна жалба, че компанията търгува с руски производители на военна техника. В нея е посочено, че „руски военни кораби използват оборудване на Extreme в комуникационните си системи“.

Компанията игнорира сигнала, твърдейки, че обвиненията са скалъпени от уволнен служител. Разследването на фирмата тогава не доказва нищо, но е подновено след като "Ройтерс" подава „нови факти”. Пред журналистите Extreme заяви, че е прекратила дейността си в Русия през март и не разполага с данни за нейно оборудване на руски военни кораби.

Разследването, което се основава на документи за продажби и бизнес кореспонденция на Extreme с клиенти и дистрибутори от 2017 до 2021 г., установи, че въпреки наложеното ембарго потокът от западни компютърни части за руски клиенти не е спирал. От тях става ясно, че американската технологична компания има престижни клиенти в Русия, като Министерството на здравеопазването, Федералния пенсионен фонд и Московския държавен университет "Ломоносов". Но освен тях Extreme продава и на MMZ Avangard, на руска военна корабостроителна компания и на производител на високотехнологична отбранителна електроника.

Един от документите показва, че през четирите години до 2020 г. руски клиенти са купили оборудване на стойност 41,5 млн. долара. От транзакциите обаче, не става ясно на колко възлизат сделките с MMZ Avangard и с други фирми от военно-промишления комплекс на Русия.

Пред "Ройтерс" двама експерти разказват, че всеки клиент или потенциален купувач в Русия има свой собствен акаунт мениджър от американската компания, но реалните продажби стават чрез оторизирани посредници. Extreme е категоричен, че е наложил „твърда политика“ да не работи със санкционирани субекти, но добави, че не винаги е уведомен за крайния клиент, особено когато продуктите му се продават чрез така наречените дистрибутори на „запаси“, които притежават складова наличност. В изявлението до редакцията компанията твърди, че рядко предоставя оборудване за директно инсталиране и няма договори за това с MMZ Avangard и DEMZ – малка руска фирма, използвана за параван. Мениджърите ѝ допускат, че един от дистрибуторите ѝ – RRC (чиято компания майка е кипърската BD Enterprise Networking) е „съучастник“ в схемата за доставка на MMZ Avangard.

В Русия не е тайна, че държавната компания използва оборудване на Extreme. Още в края на 2019 г. производителят на ракети обявява търг в онлайн платформа за обществени поръчки за доставка на  резервни части за компютърните си мрежи, инсталирани от американците. Малко преди това пък посредник се свързва с представителството на Extreme в Русия с молба за съвет относно надстройка на мрежата на ракетната компания, сочат документите. Веднага след като оборудването пристига в Москва, американците изпращат щатен инженер в офисите на MMZ Avangard да го инсталира, твърди запознат пред Reuters.

MMZ Avangard става клиент на Extreme през декември 2017 г. под прикритието на базираната в Дмитров, на 50 км северно от Москва, фирма DEMZ. Името ѝ фигурира в бизнес регистрите на Extreme. Последната транзакция под нейно прикритие е от септември 2021 г. Документите показват, че Extreme е продала оборудване за около 645 000 долара през този период.

Руските корпоративни записи посочват Владимир Марков за неин генерален директор. Потърсен по телефона той заяви, че DEMZ, която произвежда инструменти за поддръжка на мотриси, е прекратила дейността си през 2016 г. Марков подчерта, че никога не е чувал за Extreme, от която DEMZ е купувала а оборудване за себе си или от името на друга компания.

В Русия Extreme е доставяла ИТ оборудване на други военни компании, една от които е базираната в Санкт Петербург United Shipbuilding Corp. Корпорацията управлява множество корабостроителници за яхти, фрегати и подводници. Подобно на MMZ Avangard и тя е в забранителния списък на Министерството на финансите на САЩ от юли 2014 г. Друг клиент е Concern Morinformsystem-Agat, производител на радарни и други военни електронни системи. Според документите, включително обществен търг от юли 2020 г., фирмата разчита на оборудване от Extreme за някои от своите системи, които след това са монтирани на военни кораби на United Shipbuilding.

Extreme, която търгува на борсата NASDAQ и е със седалище в Морисвил, Северна Каролина, има солидна  репутация в Съединените щати. Тя е официален партньор на Националната футболна лига. Основана през 1996 г. компанията е млад играч в индустрията за компютърни мрежи. Миналата година тя отчита приходи от 1,1 млрд. долара. Въпреки че е малка, тя е „значителен конкурент“, според Алекс Хендерсън, анализатор на мрежата и сигурността в Needham and Company в Ню Йорк. Американските военни, както и НАСА, използват неин екстремен хардуер и поддръжка.

Министерството на търговията на САЩ, което администрира експортните ограничения, отказа коментар.

Това, че руска военна компания, идентифицирана като заплаха от Вашингтон, продължава да получава американски компютърен хардуер, показва, че Западът е надценил наложените търговски санкции, но също така подчертава колко зависима е военната машина на Русия от високотехнологичното оборудване на САЩ, коментира изданието.

Превод и редакция Светлана Тодорова-Ваташка

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ