Apple ще плати 25 млн. долара в споразумение със САЩ заради наемане на имигранти

Apple ще плати 25 млн. долара в споразумение със САЩ заради наемане на имигранти

Apple ще плати 25 млн. долара в споразумение със САЩ заради наемане на имигранти

Apple Inc ще плати 25 милиона долара, за да уреди искове от Министерството на правосъдието на САЩ, че компанията незаконно е облагодетелствала работници имигранти пред граждани на САЩ и притежатели на зелена карта за определени работни места, съобщи Ройтерс.

В изявление на Министерството на правосъдието се казва, че Apple не е набирала граждани на САЩ или постоянни жители за работни места, които отговарят на условията за федерална програма, позволяваща на работодателите да спонсорират работници имигранти за зелени карти, в нарушение на федерален закон, който забранява дискриминацията, основана на гражданство. 

Споразумението е най-голямото досега за Министерството на правосъдието, включващо искове за дискриминация, основана на гражданство, посочва агенцията. Според документа Apple трябва да плати 6,75 милиона долара граждански санкции и 18,25 милиона долара на неопределен брой засегнати работници.

Apple в изявление каза, че "неволно не е следвала стандарта на DOJ". „Приложихме стабилен план за възстановяване, за да се съобразим с изискванията на различни правителствени агенции, тъй като продължаваме да наемаме американски работници и да растем в САЩ“, казват от компанията.

Според Министерството на правосъдието Apple не е рекламирала свободни работни места, които отговарят на условията за програмата, известна като постоянна трудова сертификация или програма PERM, на своя уебсайт, както обикновено прави за други позиции. И компанията изисква от кандидатите за тези работни места да изпращат заявления на хартиен носител, въпреки че обикновено позволява електронни приложения, каза отделът.

„Тези по-малко ефективни процедури за набиране на персонал почти винаги водят до малко или никакви заявления за PERM позиции от кандидати, чието разрешение за работа не изтича“, казаха от отдела.

Министерството на правосъдието не уточни кои работни места в Apple са били засегнати от процедурите за набиране на персонал или как Apple може да се е възползвала от тях.

Чуждестранната работна ръка често може да бъде по-евтина от наемането на работници от САЩ, а имигрантите, които разчитат на своите работодатели за спонсорство за зелена карта, се смятат за по-малко вероятно да напуснат заради друга работа.

Заедно с изплащането, Apple се съгласи да приведе набирането на персонал за работа в PERM с нормалните си практики. От компанията ще се изисква да провежда по-широко набиране на персонал и да обучава служители на антидискриминационни закони, се посочва в споразумението.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ