Bloomberg: Компанията McKinsey ще плати глоба от 500 млн. долара за "опиоидната епидемия"

Bloomberg: Компанията McKinsey ще плати глоба от 500 млн. долара за опиоидната епидемия

Консултантската компания McKinsey е близо до сключване на споразумение с американските прокурори за плащане на най-малко 500 милиона долара за уреждане на „опиоидния скандал“, съобщава Bloomberg, позовавайки се на информирани източници. Компанията е обвинена в участие в „опиоидната епидемия“ в Съединените щати чрез консултации на фармацевтични компании.

Сделката с прокуратурата може да бъде обявена през следващите седмици, което ще доведе до приключване на всички разследвания по наказателни и граждански дела срещу McKinsey, които се водят от Министерството на правосъдието на САЩ, казаха източници на агенцията. Според тях условията все още не са финализирани и може да се променят. McKinsey многократно плащаше глоби на властите в САЩ за уреждане на случая извън съда. Беше постигнато споразумение с властите в 49 щата и окръг Колумбия.

Случаят McKinsey се отнася до така наречената „опиоидна епидемия“ - прекомерната употреба на опиоидни аналгетици в Съединените щати. Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) само от ноември 2019 г. (малко преди началото на пандемията от коронавирус) до октомври 2023 г. около 270 хиляди души са починали от свръхдоза на синтетичния опиоид фентанил.

 McKinsey е консултирал фармацевтичните компании Purdue Pharma, Johnson & Johnson и други относно маркетинга на опиоидни аналгетици. През 2007 г., след шумен съдебен процес, Purdue Pharma призна вината за подвеждане на обществеността относно развитието на физическа и психологическа зависимост от медикамента OxyContin при пациенти. На компанията и нейното ръководство бяха наложени многомилионни глоби. През 2017 г. щатските власти започнаха да завеждат съдебни дела срещу фармацевтични компании, обвинявайки ги за смъртни случаи от свръхдози опиати. По време на производството бяха открити документи, които дадоха основание на властите да обвинят консултантски компании, които работят с фармацевтични компании за разпространението на „опиоидната епидемия“.

McKinsey отрече да е извършила нарушение и заяви, че работи законно. В същото време ръководството на компанията заяви, че „дълбоко съжалява, че не е разбрало напълно трагичните последици от епидемията“.

Междувременно се разбра, че  McKinsey ще съкрати около 500 служители в Китай, тоест около една трета от всички служители. Това пише Wall Street Journal, позовавайки се на източници. Според тях McKinsey ще отдели и местния си клон от други световни подразделения. По-специално служителите от китайския клон няма да имат достъп до други фирмени документи. McKinsey също така ще намали броя на клиентите сред китайските държавни компании и ще се фокусира върху работата с чуждестранни корпорации в страната.

Изданието отбелязва, че това решение е свързано с повишени рискове за правене на бизнес в Китай на фона на влошените отношения между САЩ и Китай. Работата на американските компании в Китай привлича все по-голямо внимание от властите на САЩ - миналата година представител на McKinsey беше извикан в Конгреса поради факта, че компанията едновременно съветва американското и китайското правителство. От друга страна, дейността на подобни компании привлича все по-голямо внимание от страна на китайските власти.  Съобщава се, че много китайски компании вече са се отказали от услугите на McKinsey. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ