Френска фармацевтична компания уреди около 4 хиляди съдебни иска в САЩ срещу нейно лекарство

Френска фармацевтична компания  уреди около 4 хиляди съдебни иска в САЩ срещу нейно лекарство

Френската фармацевтична компания Sanofi постигна споразумение за уреждане на около 4 хиляди искове, заведени срещу компанията в САЩ във връзка с продажбата на лекарството Zantac, съобщава Reuters. Компанията не разкри финансови подробности по сделката, но отбеляза, че не признава вина като част от уреждането на съдебните дела.

Лекарството за стомашна язва Zantac се продава по целия свят от 80-те години на миналия век, а през 1988 г. става най-продаваното лекарство в света. През 2018 г. обаче се появиха съобщения, че активната съставка в него, ранитидин, може да допринесе за развитието на рак.

Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) и Европейската агенция по лекарствата не са открили доказателства за причинно-следствена връзка между тези лекарства и рака. Повечето фармацевтични компании обаче сами решиха да спрат да продават лекарства, съдържащи ранитидин.

Компанията Sanofi започна да пуска на пазара Zantac едва през 2017 г., а през 2019 г. го изтегли поради опасения, че може да причини рак при пациенти. В същото време френската компания промени формулировката на лекарството, заменяйки ранитидин с фамотидин. През 2020 г. FDA настоя за изтеглянето на такива лекарства от американските аптеки. Оттогава в американските съдилища са заведени многобройни съдебни дела срещу компании, които произвеждат Zantac по различно време: Sanofi, GlaxoSmithKlein, Pfizer и Boehringer Ingelheim.

Настоящото споразумение на Sanofi обхваща дела, заведени в повечето американски щати, но не и в Делауеър, където са заведени около 20 000 дела срещу френската компания. Местният съд трябва да реши дали твърденията, че Zantac може да причини рак, са научно обосновани. През 2022 г. федерален съд във Флорида постанови, че подобни твърдения са неоснователни и отхвърли искове от 50 000 потребители на препарата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ