ePay.bg. планира да пусне мрежа от 80 банкомата

ePay.bg. планира да пусне  мрежа от 80 банкомата

Финтех компанията ePay.bg. планира своя мрежа от банкомати в България,  чрез която граждани и малки фирми ще могат да зареждат сметките си с парите кеш, които са изкарали. Първоначално ще бъдат монтирани 80 банкомата, съобщи изпълнителният директор на EasyPay и ePay.bg. Георги Маринов. Освен всички стандартни услуги - теглене и внасяне,  банкоматите ще имат допълнителни функции като събиране на инкасо, плащане на сметки и плащане в интернет (10-цифрен код).

Георги Маринов обаче  уточни, банкоматите  няма да са в малки населени места, защото поддръжката им няма да е рентабилна. 

Георги Маринов каза още,  че се очаква до края на 2023 година в офисите на EasyPay  да се плаща и с карта,  като  момента това е възможно това да става само в брой.

Изп.-директор на ePay.bg припомни, че компанията от няколко години предлага карта, която не е обвързана с банкова сметка. Тя може да се захранва в брой в офисите на компанията, а клиенти  масово я ползват, за да си платят сметките, за преводи към други потребители, както и за плащане на местни данъци.

Според Георги Маринов въпреки развитието на финтех сектора у нас, голяма част от хората  ползват пари в брой, което предполага и да бъдат предлагани решения за него. Предложението на финансовия министър Асен Василев  компаниите с персонал над 100 души да плащат заплати по банков път, напомня и за проблеми, защото в малките населени места няма нито банкомати, нито ПОС устройства, от които да се възползват потребителите, за да платят.  За малките населени места решението не са банкоматите, защото са скъпа за поддръжка услуга, а  безкасовото плащане, коментира още Георги Маринов.

Според данните на Българската финтех асоциация има ръст на броя на потребителите в България, които плащат чрез мобилен портфейл, съобщи междувременно изпълнителният директор на "Paysera България" Филип Мутафис.  Над 80% от покупките в интернет средно за ЕС се плащат дигитално, а през 2022 г. глобално 49% от плащанията са били дигитални, показват данните на Българската финтех асоциация.

Плащанията с иницииране, са с нараснали с над 30 процента през първото полугодие на 2023 г. спрямо същия период на 2022 г.. Този вид   плащане, което е алтернатива на картовото и освен това е по защитено, става все по-популярно. Новият вид  плащане е най-разпространено във Великобритания, Полша,, Швеция и Литва, обясни още Филип Мутафис. 

Чрез плащането с иницииране  купувачите могат да плащат директно от сметката си в банка или дигитален портфейл, без  въвеждане на данни от кредитна или дебитна карта. Този нов платежен метод вече е на второ място след банковите карти по брой транзакции,  показват данните на Paysera България.

Според Филип Мутафис голяма част от българските банки са създали техническа възможност за новият вид плащане, но търговците все още не са въвели тази услуга на сайтовете си.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ