Компания за електронни цигари ще плати 438 млн. долара, за да прекрати разследване на реклами сред непълнолетни

 Компания за електронни цигари ще плати 438 млн. долара, за да прекрати разследване на реклами сред непълнолетни

Компания за електронни цигари ще плати 438 млн. долара, за да прекрати разследване на реклами сред непълнолетни

Американската компания Juul Labs ще плати 438,5 млн. долара за да сложи край на разследването на нейна реклама сред непълнолетни купувачи, предаде Би Би Си.

Juul, която е една от водещите компании за електронни цигари в САЩ., определи споразумението като „значителна част“ от усилията й за разрешаване на „проблеми от миналото“.

Сделката с повече от 30 американски щата ограничава маркетинг възможностите на компанията, като тя например не може да използва хора под 35-годишна възраст в рекламите си.

Фирмата се бори и срещу забраната на продуктите ѝ в САЩ.

През юни Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) заяви, че ще забрани продажбите на продуктите на Juul поради недостатъчни данни за въздействието им върху здравето. Мярката е замразена, докато компанията обжалва решението.

Фирмата е изправена пред съдебни спорове и в някои други щати, както и с частни дела, заведени от отделни семейства.

„Вярваме, че след като FDA направи пълен преглед на научните данни и представените доказателства, както се изисква от закона, и без политическа намеса, трябва да получим разрешение за търговия“, се казва в изявление на фирмата.

Juul беше широко обвиняван за експлозивния растеж на използването на електронни цигари от тийнейджъри в страната. Повече от една четвърт от гимназистите са използвали електронни цигари през 2019 г., според федерално проучване, въпреки че този дял оттогава е намалял.

Разследването на маркетинга на Juul установи, че компанията „безмилостно е продавала продукти за вейпинг на непълнолетни младежи“, въпреки че подобни покупки са незаконни в САЩ, каза главният прокурор на Кънектикът Уилям Тонг, който обяви споразумението във вторник.

Той каза, че компанията също така е използвала практики за проверка на възрастта, за които е знаела, че са неефективни, и не е оповестила ясно, че нейните капсули съдържат никотин, който води до пристрастяване.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ