Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Облачната инфраструктура в помощ на модерното образование
Пандемията ускори дигиталната трансформация на образователната система у нас, поставяйки я на едно ново, доста по-модерно равнище. Преминаването от обучение в клас към режим в електронна среда само за три дни се оказа предизвикателство, но благодарение на доброто сътрудничество между образователното министерство и бизнеса беше внедрена единната платформа за електронно образование - edu.mon.bg, позната още като "Дигитална раница". Зад изработката й застава екипът на Telelink Business Services, който благодарение на продукти на Microsoft, Google и VMware (vSphere, vRealize, NSX и Tanzu) успява да обедини в платформата над 850 000 ученици, родители и преподаватели, предоставяйки виртуални класни стаи, облачно хранилище на данните на учениците и електронен дневник на всички учебни заведения в държавата. Това стана ясно на специално събитие, организирано от VMware, посветено на съвременните приложения, облачната инфраструктура и технологиите за модерно образование. Събитието е част от инициативите, посветени на 15-годишнината на компанията у нас.
Процесът по дигитализация започва няколко години преди пандемията, разказа Борис Герасимов, ръководител на дирекция "Информационни и комуникационни технологии" в министерството на образованието и науката. Първоначално са изградени вътрешни WiFi мрежи в училищата, а след това и образователен облак. Следващият етап, който реализирахме, беше доставката на оборудване и техника в училищата - над 150 хиляди лаптопа, над 4000 интерактивни дисплея и друга техника. Третият етап беше създаване на съдържание, което да се ползва с тази техника, добавя той.
Герасимов допълва, че най-голямото оръжие на 21 век са данните, ето защо от МОН се възпротивили на идеята данните на децата да заминават в частни компании и предпочели да ги запазят специално изработен частен облак. "Това ни дава възможност в бъдеще да правим анализ на образователния процес, както и да се изследва ефектът от направеното вложение", посочи той.
Новата образователна платформа "Дигитална раница" сега обединява различни компоненти, сред тях електронните бележници, електронните дневници, платформа с дигитални учебни материали, както и такава, в която учителите сами да създават собствено дигитално съдържание, и в допълнение - място за тестове, упражнения и домашни работи. През тази и следващата година МОН е планирало да проведе масови обучения на учителите за това как се ползва облака в помощ на образователния процес.
"През последните години Telelink Business Services се трансформира в доставчик на цялостни решения, пример за това е проекта "Дигитална раница". На база опита и редицата успешни съвместни проекти, VMware намира място в почти всяко едно решение и то далеч не само като виртуализационна платформа", сподели главният изпълнителен директор на Telelink Business Services Иван Житиянов.
"Дигиталната раница" се използва от 850 000 потребители в България и чужбина с капацитет от 1 100 000. Съвременните хиперскалируеми облачни решения позволяват платформата да поеме всички потребители едновременно, както и да увеличи мащаба си автоматично.
"Нашата цел е да предоставим на учителите съвременните приложения и ресурси зад тях, с които лесно да създават атрактивни и персонализирани авторски уроци, срещу което да получават и съответното заплащане. Също така учениците могат да достъпват интерактивни образователни ресурси от всяко място, по всяко време и от всяко устройство, в това число седмичното разписание на часовете, електронните учебници, електронния дневник, както и библиотека с образователни ресурси за учителя", допълва Борис Герасимов от МОН.
Родителите пък имат възможност да се регистрират с личния си мейл и след това с код да получат достъп до дигиталната раница на детето си, за да следят образователния процес, включително оценките от всички контролни, поставените домашни, както и представянето на ученика/чката.
"Гордея с пътя, който извървяхме в последните 15 години, с постиженията на екипа ни, с иновациите, които създадохме. Успехите ни са споделени благодарение на дългогодишните ни отношения с локални технологични партньори и доверието на клиентите ни от частния и публичния сектор", посочи вицепрезидентът "Регионални стратегии за развитие" във VMware Диана Стефанова.
Тя сподели резултатите от проучване, проведено сред 3000 лидери от бизнес средите. Данните от него показват, че 47% от анкетираните са напълно съгласни, че използването на облака ще им позволят да развиват бизнеса си. За 84% предимствата са по-големи от предизвикателствата да поддържат няколко облака. Почти половината или 46% от анкетираните са на мнение, че използването на "мултиклауд" (Multi-Cloud) има принос за растежа на компанията.
Дигиталната трансформация е ключова за организациите, стремящи се към иновации. В бъдеще, при прилагане на модерни дигитални решения, основните предизвикателства пред клиентите ще бъдат стойността, киберсигурността и потреблението на енергия.
"VMware подпомага организациите в прилагането на Cloud Smart подхода, предоставяйки гъвкавост и избор между различни облаци. Последното ни проучване сочи, че 97% от Cloud Smart организациите успяват да оптимизират разходите си", сподели в края на събитието Веселин Арнаудов, ръководител на Advanced Development Center във VMware.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.