Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Обрат в Силициевата долина: Intel регистрира най-лошата си година, Broadcom отбелязва рекорден ръст
Годината в Силициевата долина беше жестока за компанията, която е най-отговорна за прозвището на района. Intel, 56-годишният производител на чипове, съоснован от пионерите в индустрията Гордън Мур и Робърт Нойс и легендарния инвеститор Артър Рок, преживя най-лошата си година от излизането си на борсата през 1971 г., като загуби 61% от стойността си, предаде CNBC.
Обратната история се развива в Broadcom , конгломератът за чипове, управляван от главния изпълнителен директор Хок Тан, със седалище в Пало Алто, Калифорния, на около 15 мили от кампуса на Intel в Санта Клара.
Цената на акциите на Broadcom се покачи със 111% през 2024 г. при затварянето на борсата в понеделник, което е най-добрият резултат в историята. Настоящата компания е продукт на придобиване през 2015 г. от Avago, която стана публична през 2009 г.
Движещата сила зад различните разкази беше изкуственият интелект. Broadcom се качи на влака на изкуствения интелект(ИИ) , докато Intel до голяма степен го пропусна. Променящите се съдби на двата производителя на чипове подчертават мимолетния характер на лидерството в технологичната индустрия и как няколко ключови решения могат да доведат до промени в пазарната капитализация за стотици милиарди или дори трилиони долари.
Broadcom разработва персонализирани чипове за Google и други огромни компании за облачни услуги. Освен това произвежда основни мрежови устройства, от които се нуждаят големите сървърни клъстери, за да свържат заедно хиляди чипове за изкуствен интелект. В областта на изкуствения интелект Broadcom до голяма степен е засенчена от Nvidia , чиито графични процесори или GPU захранват повечето големи езикови модели, разработвани в OpenAI, Microsoft, Google и Amazon и също така позволяват най-тежките работни натоварвания в областта на ИИ.
Въпреки че са по-малко известни, ускорителните чипове на Broadcom, които компанията нарича XPU, се превърнаха в ключова част от екосистемата на изкуствения интелект.
„Причината за това е, че те говорят за ИИ, ИИ, ИИ, ИИ“, каза Ерик Рос, главен инвестиционен стратег в Cascend, в предаването „Squawk Box“ на CNBC по-рано този месец.
Intel, която в продължение на десетилетия беше доминиращият производител на чипове в САЩ, в по-голямата си част е изключена от ИИ. Нейните сървърни чипове изостават значително от тези на Nvidia, а компанията също така е загубила пазарен дял от дългогодишния си конкурент Advanced Micro Devices, въпреки че харчи много за нови заводи.
Бордът на директорите на Intel отстрани Пат Гелсингър от поста главен изпълнителен директор на 1 декември след бурен четиригодишен мандат.
„Мисля, че някой по-иновативен човек можеше да предвиди настъпването на вълната на изкуствения интелект“, каза Пол Ардженти, професор по мениджмънт в Дартмутското бизнес училище „Тък“.
Стойността на Broadcom в момента е около 1,1 трилиона долара и е осмата американска технологична компания, която преминава границата от трилион долара. Тя е втората най-ценна компания за чипове след Nvidia, която е двигател на бума на изкуствения интелект и е оценена на 3,4 трилиона долара, като изостава само от Apple
сред всички публични компании. Цената на акциите на Nvidia нарасна със 178% тази година, но всъщност се представи по-добре през 2023 г., когато спечели 239%.
Допреди четири години Intel беше най-ценният производител на чипове в света, като в началото на 2020 г. се доближи до пазарна капитализация от 300 млрд. долара. Сега компанията струва около 85 млрд. долара, току-що беше изхвърлена от Dow Jones Industrial Average - заменена от Nvidia - и води преговори за продажба на основни части от бизнеса си. Сега Intel е на 15-то място по пазарна капитализация сред компаниите за полупроводници в световен мащаб.
„Не е предназначен за всеки"
След сливането на Avago и Broadcom през 2015 г. най-големият бизнес на обединената компания бяха чиповете за телевизионни декодери и широколентови рутери. Broadcom все още произвежда Wi-Fi чипове, използвани в лаптопи, както и в iPhone и други смартфони.
След неуспешен опит за закупуване на гиганта в областта на мобилните чипове Qualcomm през 2018 г., Broadcom насочи вниманието си към софтуерните компании. Крайъгълният камък на нейната разходна вълна дойде през 2022 г. с обявеното придобиване на доставчика на софтуер за виртуализация на сървъри VMware за 61 млрд. долара. Софтуерът съставлява 41% от приходите на Broadcom в размер на 14 млрд. долара през последното тримесечие, отчасти благодарение на VMware.
Това, което вълнува Уолстрийт, е ролята на Broadcom, която работи с доставчици на облачни услуги за изграждане на персонализирани чипове за изкуствен интелект. XPU на компанията обикновено са по-прости и по-евтини за работа от графичните процесори на Nvidia и са предназначени за ефективно изпълнение на специфични програми за ИИ.
Доставчиците на облачни услуги и други големи интернет компании харчат милиарди долари годишно за графичните процесори на Nvidia, за да могат да създават свои собствени модели и да изпълняват работни натоварвания с изкуствен интелект за клиенти. Успехът на Broadcom с персонализираните чипове подготвя сблъсък с Nvidia в областта на разходите за изкуствен интелект, тъй като хипермащабните облачни компании се стремят да разграничат своите продукти и услуги от конкурентите си.
Чиповете на Broadcom не са за всеки, тъй като само няколко компании могат да си позволят да проектират и създават свои собствени процесори по поръчка.
„Трябва да сте Google, трябва да сте Meta, трябва да сте Microsoft или Oracle за да можеш да използваш тези чипове“, заяви анализаторът на Piper Sandler Харш Кумар пред CNBC на 13 декември, ден след отчетите на Broadcom. „Тези чипове не са предназначени за всички.“
Макар че 2024 г. беше пробивна година за Broadcom - приходите от изкуствен интелект се увеличиха с 220% - месец декември я постави на рекордна територия. Акциите на компанията са нараснали с 45% за месеца до затварянето на борсата в понеделник, което е с 16 процентни пункта повече от предишния най-добър месец.
По време на разговора за приходите на компанията на 12 декември Тан съобщи на инвеститорите, че Broadcom е удвоила доставките на своите XPU за трите си доставчика на хиперскъп софтуер. Най-известният от тях е Google, който разчита на технологията за своите Tensor Processing Units (TPU), използвани за обучение на софтуера за изкуствен интелект на Apple, пуснат тази година. Другите двама клиенти, според анализаторите, са компанията майка на TikTok ByteDance и Meta.
Тан заяви, че в рамките на около две години компаниите могат да похарчат между 60 и 90 млрд. долара за XPU.
„Смятаме, че през 2027 г. всеки от тях планира да разгърне 1 милион XPU клъстери в една единствена тъкан“, каза Тан за тримата хипермащабни клиенти.
В допълнение към чиповете за изкуствен интелект, клъстерите на сървърите за изкуствен интелект се нуждаят от мощни мрежови части, за да обучават най-усъвършенстваните модели. Мрежовите чипове за изкуствен интелект съставляват 76% от продажбите на Broadcom за 4,5 млрд. долара през четвъртото тримесечие.
Broadcom заяви, че общо около 40% от продажбите на полупроводници за 2024 г. на стойност 30,1 млрд. долара са свързани с изкуствения интелект и че приходите от изкуствен интелект ще се увеличат с 65% през първото тримесечие до 3,8 млрд. долара.
„Степента на успех на хиперскалаторите в техните инициативи тук очевидно е област, която подлежи на обсъждане“, пише в доклад от 18 декември анализаторът на Cantor Си Джей Мюз, който препоръчва закупуване на акции на Broadcom. „Но както и да го наречем, фокусът тук ще продължи да бъде значителен стимул за тези, които използват персонализиран силиций.“
Много лоша година за Intel
Преди 2024 г. най-лошата година за Intel на пазара е 1974 г., когато акциите потъват с 57%. Семената за последните спънки на компанията бяха засадени преди години, когато Intel пропусна да продаде мобилни чипове на Qualcomm, ARM и Apple.
Конкурентът AMD започна да завзема пазарен дял на критичните пазари на процесори за персонални компютри и сървъри благодарение на продуктивните си производствени отношения с Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.
Производственият процес на Intel от години изостава, което води до по-бавни и по-малко ефективни централни процесори или CPU.
Но най-скъпият удар на Intel е в областта на изкуствения интелект - и това е основната причина Гелсингър да бъде отстранен.
Графичните процесори на Nvidia, първоначално създадени за видеоигри, се превърнаха в критичен хардуер при разработването на жадни за енергия модели на ИИ. Централният процесор на Intel, който преди беше най-важната и скъпа част в един сървър, се превърна във второстепенна мисъл в сървъра с ИИ. Графичните процесори, които Nvidia ще доставя през 2025 г., дори не се нуждаят от процесор на Intel - много от тях са свързани с чип, разработен от Nvidia на базата на ARM.
Тъй като Nvidia отчете ръст на приходите от поне 94% за последните шест тримесечия, Intel беше принуден да премине в режим на намаляване. Продажбите са намалели през девет от последните 11 периода. Intel обяви през август, че съкращава 15 000 работни места, или около 15% от работната сила.
„Ние работим за създаването на по-икономичен, по-опростен и по-пъргав Intel“, каза председателят на борда Франк Йери в прессъобщение от 2 декември, обявявайки напускането на Пат Гелсингър.
Голям проблем за Intel е липсата на цялостна стратегия за изкуствен интелект. Тя рекламира възможностите на AI на своите чипове за лаптопи на инвеститорите и пусна конкурент на Nvidia, наречен Gaudi 3. Но нито инициативата на компанията за компютър с изкуствен интелект, нито нейните чипове Gaudi спечелиха голяма популярност на пазара. Продажбите на Gaudi 3 на Intel пропуснаха собствената цел на компанията от 500 милиона долара за тази година.
В края на следващата година Intel ще пусне нов AI чип с кодово име Falcon Shores. Той няма да бъде изграден върху архитектура Gaudi 3, а вместо това ще бъде GPU.
„Ще бъде ли прекрасно? Не, но това е добра първа стъпка в завършването на платформата“, каза временният съизпълнителен директор на Intel Мишел Холтхаус на финансова конференция, проведена от Barclays на 12 декември.
Холтхаус и другият временен съизпълнителен директор Дейвид Зинснер обещаха да се съсредоточат върху продуктите на Intel, оставяйки неясна съдбата на скъпоструващото леярно подразделение на Intel.
Преди да напусне, Гелсингър защитаваше стратегия, която включваше както Intel да намери своята основа на пазара на полупроводници, така и да произвежда чипове, за да се конкурира с TSMC. През юни, на конференция в Тайпе, Гелсингър каза пред CNBC, че когато фабриките му започнат да работят, Intel иска да създаде „чипове за изкуствен интелект за всички“ и да даде на компании като Nvidia и Broadcom алтернатива на TSMC.
Intel заяви през септември, че планира да превърне своя леярски бизнес в независима единица със собствен борд и потенциал за набиране на външен капитал. Но засега основният клиент на Intel е Intel. Компанията каза, че не очаква значителни продажби от външни клиенти до 2027 г.
На събитието на Barclays този месец Зинснер каза, че отделният борд за леярния бизнес „се формира днес“. В по-общ план той посочи, че компанията се стреми да премахне сложността и свързаните с нея разходи, когато е възможно.
„Ние непрекъснато ще проверяваме къде харчим пари, като се уверяваме, че получаваме подходящата възвръщаемост“, каза Зинснер.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.