Digital age: Nvidia доминира през 2024 г., но през настоящата година предстоят много предизвикателства
Nvidia изпрати година, за която повечето компании могат само да мечтаят. Приходите и цената на акциите на компанията скочиха благодарение на далновидните инвестиции в технологии за изкуствен интелект, които се изплащат щедро на фона на бума на интереса към генеративния ИИ, пише Даниел Хаули за YahooFinance.
Това не е всичко. Компанията многократно разменя места с Apple като най-голямата публично търгувана компания в света по пазарна капитализация, преминавайки границата от 3 трилиона долара. Главният изпълнителен директор Дженсън Хуан се превърна в един от най-търсените ръководители в силициевата долина, срещайки се с всички - от колеги технологични светила до световни лидери. Компанията увеличава производството на своя мощен чип Blackwell за ИИ приложения и очаква да достави хардуера на стойност няколко милиарда долара само през четвъртото тримесечие, като се очаква много повече през следващата година.
„Nvidia наистина разполага с хардуера и софтуера за компютърната ера с изкуствен интелект“, каза изпълнителният директор на Futurum Group Даниел Нюман пред Yahoo Finance.
Но конкуренцията не седи със скръстени ръце.
Компании като AMD (AMD) се стремят да привлекат клиентите на Nvidia и да намалят нейния пазарен дял от 90% на 80%. Дори собствените клиенти на Nvidia работят върху чипове, предназначени да намалят зависимостта им от полупроводниците на графичния гигант.
Уолстрийт също взема участие.
Акциите на Broadcom, която работи с компании като Google за проектиране на ИИ чипове, са посъпнали със 113% тази година, като само през последния месец е отчетен ръст от 44%, след като изпълнителният директор Хок Тан каза, че ИИ може да донесе възможности за 60 до 90 милиарда долара за компанията само през 2027 г.
И въпреки това борбата с Nvidia ще бъде трудна задача за всяка компания. Детронирането ѝ като краля на ИИ, поне през 2025 г., ще бъде почти невъзможно.
Доминаторът
Nvidia грабна предимство на пазара на ИИ на фона на ранните инвестиции в софтуер, който отключи пълния потенциал на нейните графични чипове. Тя успя да задържи тази преднина в пространството благодарение на непрекъснатия напредък на своя хардуер, както и на своя софтуер Cuda, който позволява на разработчиците да създават приложения за нейните чипове.
Поради това така наречените hyperscalers – масивни доставчици на услуги за облачни изчисления, включително Microsoft, Google на Alphabet, Amazon, Meta и други, продължават да влагат пари в купуването на възможно най-много чипове на Nvidia. През последното си тримесечие Nvidia отчете общи приходи от $35,1 милиарда. От тях 30,8 милиарда долара, или 87%, идват от бизнеса с центрове за данни.
„Всеки иска да изгради и обучи тези огромни модели и най-ефективният начин да го направите е със софтуера CUDA и хардуера на Nvidia“, каза президентът на TECHnalysis Research и главен анализатор Боб О’Донъл пред Yahoo Finance.
Очаква се Nvidia да продължи да захранва по-голямата част от ИИ индустрията и през 2025 г. Чипът Blackwell на компанията, наследникът на нейната популярна линия процесори Hopper, необходима за захранване на ИИ приложения, е в производство – и нейните клиенти, като Amazon, вече добавят нови възможности за охлаждане към своите центрове за данни, за да се справят с огромната топлина, генерирана от процесорите.
Nvidia все още е изправена пред рискове
Въпреки че Nvidia ще запази короната си в сферата на ИИ, няма недостиг на претенденти, които искат да заемат трона на компанията. AMD и Intel най-големите претенденти сред производителите на чипове. Линията чипове MI300X на AMD е проектирана да се справи с чиповете H100 Hopper на Nvidia, докато Intel има своя процесор Gaudi 3.
AMD обаче е в по-добра позиция да открадне пазарен дял от Nvidia, тъй като Intel продължава да изпитва затруднения на фона на усилията си за промяна и търсене на нов главен изпълнителен директор. Но дори на AMD им е трудно да намалят преднината на Nvidia.
„Това, което AMD трябва да направи, е да направи софтуера наистина използваем, да изгради системи, където има повече търсене … с разработчиците, и в крайна сметка това може да създаде повече продажби“, каза Нюман. „Защото тези облачни доставчици ще продават това, което клиентите им поискат“, добави той.
Конкуренцията обаче не идва само AMD и Intel. Клиентите на Nvidia все повече разработват и прокарват свои собствени ИИ чипове. Google има свои чипове за тензорни процесори (TPU), базирани на Broadcom, докато Amazon ма своя процесор Trainium 2, а Microsoft има своя ускорител Maia 100.
Дори ако пазарният дял на Nvidia спадне, това не означава непременно, че бизнесът й ще се справя по-зле от преди.
„Дори при много по-силна конкуренция, каквато мисля, че със сигурност ще имат, това не означава, че ще се провалят. Това са хората, които правят по-голям пай“, коментира Нюман.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.