OpenAI ще е готова с първия си чип с изкуствен интелект до няколко месеца

OpenAI ще е  готова с първия  си чип с изкуствен интелект до  няколко месеца

OpenAI продължава своя план за намаляване на зависимостта си от Nvidia за доставката на чипове, като разработва своето първо поколение чип с изкуствен интелект, предаде Ройтерс.

Производителят на ChatGPT ще финализира дизайна на своя първи чип през следващите няколко месеца и планира да го изпрати за производство в Taiwan Semiconductor Manufacturing. Процесът на изпращане на първи дизайн през фабрика за чипове се нарича "записване".

Актуализацията показва, че OpenAI е на път да постигне амбициозната си цел за масово производство в TSMC през 2026 г. Типичното "записване" струва десетки милиони долари и ще отнеме около шест месеца, за да се произведе готов чип, освен ако OpenAI не плати значително повече за ускорено производство. Няма гаранция, че чипътът ще функционира при първото извеждане на лентата и повреда ще изисква от компанията да диагностицира проблема и да повтори стъпката на извеждане на лентата.

В рамките на OpenAI чипът, фокусиран върху обучението, се разглежда като стратегически инструмент за укрепване на преговорите на OpenAI с други доставчици на чипове, казаха източници на Ройтерс. След първоначалния чип, инженерите на OpenAI планират да разработват все по-модерни процесори с по-широки възможности с всяка нова итерация.

Ако първоначалното издаване на лентата мине гладко, това ще даде възможност на производителя на ChatGPT да произведе масово първия си вътрешен AI чип и потенциално да тества алтернатива на чиповете на Nvidia по-късно тази година. Планът на OpenAI да изпрати дизайна си на TSMC тази година показва, че стартъпът е постигнал бърз напредък в първия си дизайн, процес, който може да отнеме години повече на други дизайнери на чипове.

Големите технологични компании като Microsoft и Meta се борят да произвеждат задоволителни чипове въпреки годините на усилия. Неотдавнашният срив на пазара, предизвикан от китайския стартиращ AI DeepSeek, също повдигна въпроси дали ще са необходими по-малко чипове при разработването на мощни модели в бъдеще.

Чипът се проектира от вътрешния екип на OpenAI, ръководен от Ричард Хо, който се удвои през последните месеци до 40 души, в сътрудничество с Broadcom. Хо се присъедини към OpenAI преди повече от година от  Google, където помогна да ръководи персонализираната програма за AI чипове на гиганта за търсене.

Meta заяви, че ще похарчи 60 милиарда долара за ИИ инфраструктура през следващата година, а Microsoft заяви, че ще похарчи 80 милиарда долара през 2025 г. В момента чиповете на Nvidia са най-популярните и държат пазарен дял от приблизително 80%. Самият OpenAI участва в инфраструктурната програма Stargate на стойност 500 милиарда долара, обявена от президента на САЩ Доналд Тръмп миналия месец.

Но растящите разходи и зависимостта от един доставчик накараха големи клиенти като Microsoft, Meta и сега OpenAI да проучат вътрешни или външни алтернативи на чиповете на Nvidia.

Вътрешният AI чип на OpenAI, макар и способен както да обучава, така и да управлява AI модели, първоначално ще бъде разгърнат в ограничен мащаб и предимно за работа с AI модели, казаха източниците. Чипът ще има ограничена роля в инфраструктурата на компанията.

За да изгради усилие, толкова всеобхватно, колкото програмата за AI чипове на Google или Amazon, OpenAI ще трябва да наеме стотици инженери.

TSMC ще произвежда AI чипа на OpenAI, използвайки своята усъвършенствана 3-нанометрова технология. Чипът разполага с често използвана систолна масивна архитектура с памет с висока честотна лента (HBM) - използвана и от Nvidia за нейните чипове - и обширни мрежови възможности, казаха източници на Ройтерс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Футболната легенда Дейвид Бекъм регистрира търговската си марка в Русия
Ще оставя целият ад да се развихри: Тръмп постави ултиматум на „Хамас" за освобождаване на заложниците
Кой носи отговорност за мотивацията? Истината, която ще промени погледа ви върху лидерството
Над 200 000 подписа събра петиция Дания да купи Калифорния в замяна на Гренландия
Откриха в Албания най-голямото подземно термално езеро в света
Нетаняху: Войната в Газа ще започне отново, ако до събота не бъдат освободени заложници
Най-мощният разузнавателен дрон в света се включва в учение на НАТО над България
Цитат на деня