Срещата на върха в Париж за изкуствения интелект привлича световни лидери и изпълнителни директори
![Срещата на върха в Париж за изкуствения интелект привлича световни лидери и изпълнителни директори](/media/271/gettyimages-2188140057.l.webp)
Световни лидери и технологични ръководители се събират в Париж в днес, за да обсъдят как безопасно да използват изкуствения интелект във време на нарастваща съпротива срещу тежката бюрокрация, която според бизнеса задушава иновациите.
Желанието да се овладее ИИ намаля след предишните срещи на върха за ИИ във Великобритания и Южна Корея, които фокусираха вниманието на световните сили върху рисковете на технологиите след появата на ChatGPT през 2022 г.
Докато американският президент Доналд Тръмп разкъсва защитните стени, поставени от администрацията на неговия предшественик, за да насърчи конкурентоспособността на САЩ, натискът върху политиците в ЕС да следват по-лек подход към ИИ се увеличи.
Някои лидери на ЕС, включително домакинът на срещата на върха френският президент Еманюел Макрон, и технологичните компании се надяват, че ще бъде приложена гъвкавост към новия закон за изкуствения интелект на блока, за да се помогне на местни стартиращи компании, пише Ройтерс.
„Има риск някои да решат да няма правила и това е опасно. Но има и обратен риск, ако Европа си наложи твърде много правила“, каза Макрон пред регионални френски вестници в интервю, публикувано в петък.
„Не трябва да се страхуваме от иновациите“, добави той.
Ранните ходове на Тръмп по отношение на ИИ подчертаха доколко стратегиите за регулиране на ИИ в Съединените щати, Китай и ЕС се различават.
Европейските законодатели миналата година одобриха Закона за ИИ на блока – първият в света цялостен набор от правила, управляващи технологията. Технологичните гиганти и някои столици настояват този закон да се прилага по-снизходително.
Междувременно китайският стартъп DeepSeek постави под въпрос лидерството на САЩ в областта на изкуствения интелект миналия месец, след като пусна безплатен ИИ асистент, който има сравнимо представяне с това на водещите модели в индустрията, но е разработен срещу значително по-малки разходи.
„В ход е непредсказуема глобална битка за разработване на ИИ, докато САЩ се обръщат навътре, а Китай може да се похвали с нови възможности“, посочиха от Chatham House.
Тръмп не изпраща представилите на Института за безопасност на изкуствения интелект на САЩ в Париж, което е обезпокоителен знак за тези, които се надяват на въвеждането на глобални правила, базирани на риска, управляващи изкуствения интелект.
Конкурентоспособност
Висши политически лидери, включително вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс и вицепремиерът на Китай Джан Гуоцин ще присъстват на срещата на върха. Други в списъка на присъстващите са канадският премиер Джъстин Трюдо и гръцкият премиер Кириакос Мицотакис.
Макрон трябва да се срещне с Гуоцин в понеделник и с Ванс във вторник, съобщиха от съобщиха от Елисейския дворец.
Главният изпълнителен директор на Alphabet Сундар Пичай и шефът на OpenAI Сам Алтман също се очаква да изнесат презентации.
Очаква се също така делегациите да обсъдят как да управляват огромните енергийни нужди на ИИ, докато планетата става все по-гореща, както и ролята на изкуствения интелект в развиващия се свят. Изготвено е необвързващо комюнике.
Макрон има желание да популяризира националната индустрия на Франция, като се фокусира върху области, в които втората по големина икономика в Европа има предимство: безплатни системи с „отворен код“ и чиста енергия за захранване на центрове за данни.
Преди срещата на върха Франция сключи сделка с Обединените арабски емирства за център за данни с изкуствен интелект, в който ще бъдат инвестирани 50 милиарда долара.
Стартирайки ново приложение с генеративен ИИ софтуер, главният изпълнителен директор на подкрепения от Nvidia френски стартъп Mistral каза пред Ройтерс: „Французите и целият свят осъзнават, че европейските играчи имат значение и че те предоставят авангардна технология.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.