Спор за индексиране на заплатите във водещи отрасли заплашва икономика на Германия

Спор за индексиране на заплатите във водещи отрасли заплашва икономика на Германия

Най-големият спор през последните години между германския синдикат на заетите в металургията и автопромишлеността IG Metall и асоциацията на работодателите Gesamtmetall за заплати, може да се превърне в заплаха за германската икономика и да доведе до повишена инфлация или стачки, пише Bloomberg.

Профсъюзът IG Metall изисква компаниите да индексират заплатите с 8%, което е най-твърдото изискване на организацията от 2008 г. насам. Синдикатът, който представлява почти 4 милиона души, обяснява твърденията си с поскъпването на живота в страната на фона на поскъпването на енергията и потребителските стоки.

В същото време работодателите на Gesamtmetall казват, че не могат да си позволят подобна индексация в лицето на задаващата се рецесия. Освен това компаниите са изчерпали финансовите си резерви, за да подкрепят служителите по време на пандемията. Работодателите са готови да платят три хиляди евро на всички служители наведнъж, но искат гаранции, че няма да се налага да правят това отново през следващите години.

„Настоящите предложения от IG Metall за индексиране на заплатите ще поставят огромна тежест върху много от нашите компании през тази и следващата година. Не виждам възможността да одобрим техните условия“, каза старши преговарящият от Gesamtmetall Харалд Марквард.

Профсъюзът IG Metall може да свика масови стачки, ако ръководството му реши, че преговорите са в задънена улица. Това би означавало сериозна ескалация, която би довела до затваряне на големи предприятия, включително такива, принадлежащи на компании като Airbus, Mercedes-Benz и Thyssenkrupp, отбелязва агенцията.

В същото време преговорите се наблюдават внимателно от представители на Европейската централна банка (ЕЦБ), които се опасяват, че нарастващите заплати ще доведат до стабилизиране на инфлацията на високи нива, което ще принуди европейските чиновници да продължат политиката на повишаване на основния лихвен процент.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ