Световните лидери призовават за инвестиции в чиста енергия, развиващите се страни търсят помощ

Световните лидери призовават за инвестиции в чиста енергия, развиващите се страни търсят помощ

Световните лидери призоваха за много повече инвестиции във възобновяема енергия за справяне с изменението на климата, като развиващите се нации заявиха, че се нуждаят от финансова подкрепа, за да направят климатичният преход, предаде Ройтерс.

Говорейки на глобална среща на върха за възобновяемите енергийни източници, президентът на Кения Уилям Руто представи аргумента за инвестиране във възобновяеми енергийни източници в Африка като част от глобалното обещание, направено на миналогодишната среща на върха COP28, за утрояване на капацитета за чиста енергия до 2030 г. „Африка получава по-малко от 50% от глобалните инвестиции във възобновяема енергия, въпреки че е дом на 60% от най-добрите слънчеви възможности в света“, каза Руто на срещата на върха, която се провежда в кулоарите на Общото събрание на ООН. Континентът е богат на ресурси, необходими за развитие, каза той, но не винаги може да има достъп до тези ресурси поради настоящата комбинация от „ненадеждна или скъпа енергия“.

Премиерът на Барбадос Миа Мотли отбеляза, че субсидиите за изкопаеми горива са повече от субсидиите за възобновяема енергия, което прави по-скъпо за малките държави да разработват проекти за чиста енергия. „Малките държави са изправени пред реалността, че цената на възобновяемата енергия... вероятно ще бъде по-висока от тази на традиционните изкопаеми горива“, каза тя.

Последните доклади, включително този на Международната агенция по енергетика, предполагат, че утрояването на възобновяемия капацитет в света е възможно през това десетилетие. Но усилията ще изискват солидна регулация, включително строги правила за издаване на разрешителни за проекти, както и инвестиции в изграждане на пренос и съхранение на батерии. Азербайджан, който е домакин на тазгодишната среща на върха за климата COP29 през ноември, заяви, че планира да обедини правителствата да направят нов глобален ангажимент за шесткратно увеличаване на съхранението на електроенергия.

По-рано през деня коалиция от някои от най-големите световни компании, финансови къщи и градове, наречена Мисия 2025, призова правителствата да приемат политики, които според тях могат да отприщят до 1 трилион долара инвестиции в чиста енергия до 2030 г. Политиките включват определяне на нови цели за капацитет и предлагане на данъчни кредити или дългосрочни договори за електроенергия, които биха насърчили инвестициите.

Изнасяйки последната си голяма реч за изменението на климата на форум, на който присъстваха лидери на бизнеса с чиста енергия, президентът на САЩ Джо Байдън отпразнува своя подпис на закона за климата на стойност 369 милиарда долара. „Казаха ни, че не може да се осъществи и ние го направихме“, каза той за приемането на Закона за намаляване на инфлацията през 2022 г., добавяйки, че оттогава законодателството е насърчило иновациите и е създало стотици хиляди работни места. „Частните компании обявиха инвестиции от над 1 трилион долара в чисто производство. Ние едва започваме“, каза той на събитието.

Някои компании и инвеститори гледат на технологиите за изкуствен интелект с вълнение за решенията, които те могат да донесат, но има и загриженост относно енергоемките центрове за данни, които са необходими за тяхното захранване. Изкуственият интелект(AI) е „проблем, но и е част от решението“, каза Андрес Глуски, главен изпълнителен директор на американската енергийна фирма AES Corporation в интервю за Ройтерс. „С AI бихме могли да измислим нови материали за батерии, които са по-добри от медта. Ако имаме недостиг на работна ръка, AI ще ни помогне. Ако трябва да управляваме търсенето, AI ще ни помогне", каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ