Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Vaerolabs води 100 милиона лева инвестиция за 5 години в България

Под новото име Vaerolabs, съвместното дружество на водещия глобален доставчик на услуги за поддръжка и ремонт на самолети (MRO) Lufthansa Techniik и българската технологична компания CleverPine преследва амбициозни цели: през следващите пет години да надхвърли планирана директна инвестиция от над 100 милиона лева в България.
Vaerolabs е ключовият партньор в широката дигитализация на Lufthansa Technik под надслов „Digitize the Core“, чиято цел е да ускори дигиталната трансформация на операциите на компанията. Затова и новото име отразява още по-ясно нейната мисия - да бъде лаборатория за иновативни софтуерни продукти за авиационната индустрия..
Сделката между Lufthansa Technik и CleverPine беше сключена през 2023-а и Vaerolabs нае първите си служители през 2024-a година. Днес екипът от над 40 софтуерни инженери разработва множество продукти, два от които вече са в тестов период - платформа, която автоматизира множество процеси и данни в ремонтната линия на Lufthansa Technik и система за ценообразуване, офериране и управление на оферти.
Очаква се до 2026-а екипът да достигне 90 човека от всички технологични специалности - технически и програмни мениджъри, софтуерни инженери, дизайнери, SecOps и други роли.
Vaerolabs е едно от най-младите съвместни предприятия и дъщерни дружества на Lufthansa Technik и първото, което се фокусира изцяло върху ускоряването на цифровата трансформация на компанията. Също така тя укрепва ролята на CleverPine като водеща софтуерна компания, както и на целия технологичен сектор в България, подчертавайки значителния потенциал на страната за развитие на високостойностни софтуерни продукти.
„Изборът на България за седалище на иновационна лаборатория показва, че имаме значителен потенциал като център за разработване на високостойностни продукти не само като дестинация за аутсорсинг, но и като технологичен партньор.“, коментира Радослав Гайдарски, изпълнителен директор на Vaerolabs и съосновател на CleverPine.
“Дигитализацията на продуктите и процесите на Lufthansa Technik е ключов елемент в нашата амбициозна стратегия. Тук, в София, намираме правилните хора и култура, които ни помагат да я осъществим. Затова се ангажираме с изграждането и развитието на Vaerolabs”, отбеляза Щефан Древес, Vice President Information Management и CIO на Lufthansa Technik, който пристигна в София лично за разкриването на новото име на компанията.
За Радослав Гайдарски
Радослав Гайдарски започва да програмира още в гимназията и предприемаческият му път стартира още от тогава. След това завършва бизнес администрация в City University в Сиатъл и магистратура по проектен мениджмънт.
В последните 15 години заема директорски позиции в редица компании, където се среща и със сегашните си съдружници.
През 2015 основава и става CEO на Upnetix - тогава най-бързо растящата компания в България (с 800% ръст в първите 24 месеца) и през 2016 - най-голямата компания за мобилни разработки в Източна и Централна Европа и единствената сертифицирана Google Developers Agency в района. По онова време един от често обсъжданите проблеми на ИТ сферата беше липсата на кадри и начина, по който те го адресираха така: "ние не крадем кадри, ние ги създаваме". Така започна една от много силните линии, типични за компаниите, които Радо управлява, а именно - уникалният за пазара подход към развитие на персонала и работа с джуниър девелопъри, които, преминали през вътрешно фирмено обучение и поставени в правилната среда с по-опитни програмисти, могат да доставят абсолютно конкурентни продукти и услуги на международния пазар.
След придобиването на Upnetix от най-голямата софтуерна компания в България - ScaleFocus, Радослав заема ролята на Chief Customer Success Officer в компанията и остава в нея в периода, в който тя удвоява броя на служителите си (от 400 на над 800).
През 2021, насред световната пандемия заедно с Георги Литвиненко, Христо Тодоров и Деян Горинов основава CleverPine с идеята това да е лайфстайл компания. Концепцията се основава най-вече на плана, че фирмата не се създава, за да расте безконтролно и да бъде продадена, а по-скоро - да е устойчива за дълги години, да не приема външни инвестиции и докато достигне горната си граница от 150 човека екип и да скалира в качеството на услугите, а не в обем.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.