3 причини да прочетете „Светилата“ от Елинор Катън

3 причини да прочетете „Светилата“ от Елинор Катън

Определян от критици и блогъри като „новозеландския „Туин Пийкс“, „Светилата“ на Елинор Катън моментално привлича вниманието в книжарницата – първо с внушителния си обем от 832 страници, а сетне с гордия надпис на носител на престижната литературна награда „Букър“.

Ето и още поне три причини, поради които „Светилата“ (изд. „Лабиринт“) заслужава вниманието дори и на най-претенциозния читател:

Причина първа: Увлекателен, смислен и изискващ сюжет

Още от първите страници на „Светилата“ читателят потъва в мистерията и очарованието на „Златната треска“ от XIX век. Действието се развива стремглаво през погледа на шотландеца-авантюрист Уолтър Муди, който пристига в затънтено градче в Нова Зеландия, за да опита късмета си на златните находища. Още в  деня на пристигането му обаче, три странни събития се случват в градчето - най-богатият човек в Хокитика изчезва безследно, един пияница умира внезапно (като за изумление на околните оставя след себе си огромно наследство), а най-известната уличница в околията прави неуспешен опит за самоубийство. Загадките и неяснотите са безброй, а приключението тепърва започва...

По маниера на добрите писатели на фентъзи, Елинор Катън е включила списък на всичките си персонажи в книгата, но през първите петдесетина страници ориентирането в това кой кой е, се явява истинско предизвикателство. Тринадесет главни герои и цялото им обкръжение са предизвикателство дори и за почитателите на Дж. Р. Р. Мартин. Богатството на персонажи обаче допринася за усилването на мистерията и прави разгадаването на случилото се достойна задача за любители-детективи.

Причина втора: Уникалната структура на романа

В необятния свят на литературна конкуренция, Елинор Катън е успяла да изгради една напълно иновативна структура на своя роман. „Светилата“ е построен около астрологическата символика и е разделен на 12 части – колкото е и броят на зодиите. Всяка от частите е два пъти по-къса от предишната, като по този начин сюжетът естествено забързва ход, а напрежението се покачва.

Любопитно е, че  критиците не могат да постигнат съгласие относно жанра на „Светилата“ – според някои творбата на Катън е исторически роман, според други – приключенски, трети го определят като типична кримка, а четвърти – като прикрит психологически трилър.  Всъщност писателката спазва стриктно всички изисквания на качествения исторически роман –  достоверност на историческите събития, автентичен речник и съобразени с епохата порядки на героите. Същевременно обаче  Катън взаимства похвати от известни автори на криминални романи, за да поддържа пълна мистерия относно извършеното престъпление, около което се върти сюжета.

Причина трета:  Паралелите между света на „Светилата“ и настоящето

Макар времената на златотърсачите изглеждат отминали, множество читатели, които поради една или друга причина са живели или живеят в чужбина, ще открият прилики между себе си и главния герой Уолтър Муди. Емигрантството, самотата, страхът и тръпката от непознатото, болката да си далеч от дома, но същевременно да чувстваш с всяка своя клетка, че си на правилното място - всичко това намира място в „Светилата“.
Романът особено ще допадне и на почитателите на астрологията, защото всички герои носят характерни черти, често приписвани на един или друг знак на зодиака, и е относително лесно да се разберат мотивите и настроенията им, веднъж щом бъдат опознати по-добре.

Поръчайте от E-zona.bg романа „Светилата“ с 25% отстъпка от коричната цена!

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ