Възраждат Роженския събор
След 9-годишно прекъсване Роженският събор ще бъде възроден. От 17 до 19 юли, на близо 700 декара площ, сърцето на Родопа планина ще приюти не само занаятчии и животновъди, но и над 3000 певци, музиканти, танцьори и изпълнители от всички етнически групи в цялата страна. В мобилни експозиции ще бъдат подредени музейни изложби и етнографски сбирки, разказващи историята на Роженския събор.
За пръв път ще бъдат показани 350 престилки и народни носии. Автентичните облекла са от колекцията на Ангел Низамски и са събирани в продължение на 32 години. Съборът ще бъде озвучен от 400 каба-гайди.
Очакванията на организаторите са съборът да бъде посетен от над 350 хил. туристи.
В програмата на събитието са включени фермерски състезания по доене и стрижба на овце, по теглене на товари от коне тежковози, по майсторско обезкостяване на агнета, народни борби, шоу с кучета. На Рожен ще бъде и прабългарската школа "Багатур", която ще демонстрира конни и бойни умения, мрежа "Хлебни къщи" ще покаже "Театър на трохите", а Ути Бъчваров ще сготви най-големия родопски курбан, съобщи БГНЕС. Вечерите ще завършват с грандиозни концерти, нестинарски обреди и народни веселби.
Съборът води своето начало от стари времена, когато на роженските поляни са почитани стари черковища, свързани с християнски светци, чиито празници са в рамките на юли и август. През 1898 г. свещеникът от с. Соколци отец Ангел Инджов, пръв дава идеята за общ събор по тези земи. Така Рожен става място, където веднъж в годината близки, роднини и приятели могат да споделят болка и радост.
Неусетно поколенията превръщат тези сбирки в традиция, организирайки родови и дружески срещи на родопчани - не само населяващи околността, но и изселени във вътрешността на страната. Изминават 63 години и през август 1961 г. се провежда събор-надпяване в рамките на три дни. Ражда се емблемата на Родопа планина - самобитният гайдарски оркестър "100 каба-гайди" с ръководител Апостол Кисьов.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.