Льо Пен води на първия тур на регионалните избори във Франция

Льо Пен води на първия тур на регионалните избори във Франция

Националният фронт на Марин льо Пен води на първия тур на местните избори, които се проведоха вчера във Франция.

Според резултатите, обявени от вътрешното министерство, крайно десните печелят 27,96%, коалицията на Републиканците - 26,89%, а социалистите на президента Оланд – 23,33%.

Льо Пен води в 6 от 13-те региона, републиканците на Саркози – в 4, а социалистите – в 2. Резултатите надхвърлят очакванията дори на крайната десница, която си беше поставила за цел да спечели в 4 или 5 региона и след втория тур може да получи мнозинство в поне един регион.

Изборите са първите след териториалната реформа, която намали регионите от 22 на 13. Те се провеждат на фона на травмата от атентатите в Париж на 13 ноември и са индикатор за подкрепата на политиката на правителството на Оланд в областта на вътрешната сигурност, както за нагласите преди следващите президентски избори.

Резултатите са разочароващи за бившия президент Никола Саркози, който бе смятан за фаворит на тези избори. Разочарование са и за социалистите, които досега имаха мнозинство в повечето региони.

Избирателната активност е на регионалните избори е традиционно ниска – по неокончателни данни 50, 2% не са излезли да гласуват.  Тя обаче е малко по-висока, отколкото на предишните местни избори, когато въздържалите се бяха 53,6%.

Балотажът е следващата неделя, точно месец след атентатите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Reuters: САЩ обмислят да платят по 100 000 долара на всеки жител на Гренландия
Адриан Юриев: Визионерът, който променя пазарите на недвижими имоти и услуги в България
Смъртта на млада жена, застреляна от агент на имиграционните служби, предизвика остри обществени реакции в САЩ
Тръмп: Мария Корина Мачадо пристига в САЩ следващата седмица
Мелони призовава Европа да поднови диалога с Русия, но не очаква бързо възстановяване на Г-8
Зеленски предупреждава за мащабни атаки с настъпването на студовете
Русия заяви, че всякакви чуждестранни войски, изпратени в Украйна, ще бъдат „легитимни цели“
НАП е наложила глоби за 200 000 лв. заради нарушения около въвеждането на еврото