„Часовникът на Страшния съд" остава на 90 секунди до полунощ

„Часовникът на Страшния съд остава на 90 секунди до полунощ

Стрелките на „Часовника на Страшния съд", който символично показва колко близо е човечеството до глобален Армагедон, останаха на 90 секунди преди полунощ, предаде Би Би Си.

Заплахата от нова надпревара в сферата на ядрените оръжия, войната в Украйна и опасенията за изменението на климата са основните фактори, накарали учените да запазят стрелките рекордно близо до полунощ.

Часовникът се настройва ежегодно от неправителствената организация „Бюлетин на атомните учени“.

От 2007 г. членовете на организацията разглеждат въздействието на новите рискове, причинени от човека, като изкуствения интелект и изменението на климата, както и най-голямата заплаха – ядрената война

В съобщението си за 2024 г. вторник Бюлетинът посочи, че Китай, Русия и САЩ харчат огромни суми за „разширяване или модернизиране на ядрените си арсенали“, което добавя към „постоянната опасност от ядрена война поради грешка или погрешно изчисление“.

Войната в Украйна също е създала „постоянен риск от ядрена ескалация“, се казва в съобщението.

Липсата на действия по изменението на климата и рисковете, свързани с „злоупотребата“ с нововъзникващи биологични технологии и инструменти за изкуствен интелект (ИИ), също бяха посочени като причини за притеснение.

„Часовникът на Страшния съд" е създаден през 1947 г. от Дж. Робърт Опенхаймер и други американски учени, разработили атомната бомба.

Те са видели опустошителните ефекти от своето творение две години по-рано, в края на Втората световна война, върху японските градове Хирошима и Нагасаки. По тази причина те са искали да предупредят обществеността и да окажат натиск върху световните лидери, за да гарантират, че ядрените оръжия никога повече няма да бъдат използвани.

Стрелките на часовника са местени 25 пъти. През 1947 г. те са на седем минути до полунощ. В края на Студената война, през 1991 г. унищожението е било най-далеч – на 17 минути.

Президентът на „Бюлетин на атомните учени“. Рейчъл Бронсън каза пред Би Би Си, че „всяка голяма държава, включително Обединеното кралство, инвестира в своя ядрен арсенал, сякаш ядрените оръжия могат да се използват много дълго време. Това е много опасно време… лидерите не действат отговорно“.

Павел Подвиг, руски експерт по ядрени оръжия, който е участва в настройването на „Часовника на Страшния съд" от много години, казва, че е бил шокиран, когато президентът Путин постави руските ядрени сили в бойна готовност след нахлуването в Украйна.

Светът реагира с ужас на заплахата на руския лидер, но изглежда той е направил съзнателна оценка.

„Точно за това са предназначени ядрените оръжия – да сте сигурни, че имате определена свобода на действие“, казва Подвиг. „Руският президент вярваше, че като направи тези изявления, той може да възпре Запада да се намеси в Украйна, което беше правилно изчисление – така работи възпирането“, добави той.

Въпреки десетилетията на споразумения за контрол на оръжията, все още има около 13 000 ядрени бойни глави в световен мащаб, 90% от които руски и американски. Шест други страни са обявени за ядрени сили: Обединеното кралство, Франция, Китай, Индия, Пакистан и Северна Корея. Смята се, че Израел разполага с такива оръжия, но никога не го е потвърждавал. Повечето съвременни ядрени оръжия са многократно по-мощни от тези, използвани срещу Хирошима и Нагасаки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ