Италианско село предлага домове за $1 на разстроени от изборните резултати американци
Докато много местни общности по света се чудят какво да правят с преизбирането на Доналд Тръмп за президент, едно село на италианския остров Сардиния е открило потенциална възможност.
Подобно на много други места в селските райони на Италия, Ололай отдавна се опитва да убеди външни хора да се преместят, за да се съживи след десетилетия на обезлюдяване. За да подслади сделката, то продава порутени къщи само за едно евро - малко над един долар.
Сега, след резултата от гласуването на 5 ноември, общината стартира уебсайт, насочен към бъдещите американски емигранти, предлагайки още евтини жилища с надеждата, че разстроените от резултата ще побързат да се сдобият с някой от празните ѝ имоти, разказва CNN.
„Притеснявате ли се от глобалната политика? Търсите по-балансиран начин на живот, като същевременно си осигурявате нови възможности?“ - пита уебсайтът. „Време е да започнете да изграждате своето европейско бягство в зашеметяващия рай на Сардиния.“
Кметът Франческо Коломбо казва пред CNN, че уебсайтът е създаден специално за привличане на американски избиратели след президентските избори. Той споделя, че обича Съединените щати и е убеден, че американците са най-добрите хора, които могат да помогнат за съживяването на неговата общност.
„Ние просто наистина искаме и ще се съсредоточим преди всичко върху американците“, казва той. „Разбира се, не можем да забраним на хора от други държави да кандидатстват, но за американците ще има ускорена процедура. Ние залагаме на тях да ни помогнат да съживим селото, те са нашата печеливша карта“, обяснява той.
Коломбо казва, че селото вече предлага три нива на настаняване: безплатни временни жилища за определени дигитални номади, жилища за 1 евро, които се нуждаят от ремонт, и готови за обитаване къщи на цени до 100 000 евро (105 000 долара).
Кметът е създал специален екип, който да напътства заинтересованите купувачи през всяка стъпка от покупката - от организирането на индивидуални частни обиколки на наличните жилища до намирането на изпълнители, строители и придвижването по необходимите документи. Скоро на уебсайта ще бъдат качени снимки и планове на наличните празни имоти, допълва той.
През последното столетие населението на Ололай е намаляло от 2250 на 1300 души, като всяка година се раждат само по няколко бебета. Много семейства са напуснали селото по време на трудните икономически времена в търсене на работа и по-добър живот. В последните няколко години населението е намаляло още повече и е достигнало едва 1 150 жители.
Макар че селото може би отчаяно се опитва да привлече новодошлите в опит да спре обезлюдяването, предложението за „преференциално третиране“ на американците, както го описва Коломбо, може да изглежда малко спорно.
На уебсайта не се споменава наличието на американски паспорт като задължително условие, но кметът казва, че гражданите на САЩ ще бъдат предпочетени пред потенциалните кандидати от други националности.
„Разбира се, не можем да споменем конкретно името на един от току-що избраните американски президенти, но всички знаем, че той е този, от когото много американци искат да се отърват сега и да напуснат страната“, добавя Коломбо.
„Ние специално създадохме този уебсайт сега, за да отговорим на нуждите на САЩ от преместване след изборите. Първото издание на нашата схема за дигитални номади, което стартира миналата година, вече беше предназначено единствено за американци“.
Кметът казва, че напоследък уебсайтът на кметството е бил залят от 38 000 искания за информация за къщи, които са идвали предимно от САЩ.
„Така че наистина искахме да създадем платформа, която да е предназначена за гражданите на САЩ, и да групираме различните ни проекти“, казва Коломбо.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.