Културни кодове: Как се докарахме до "dооmscrolling"
Последните няколко години са под знака "трудни времена": пандемии, кризи, политическа нестабилност. Колкото повече прелистваме новините, толкова повече се отчайваме. Дори се появи специален термин за това - "dооmscrolling"
Фатално привличане
Doomscrolling е ситуация, при която хората не могат да спрат да скролват и да четат лоши новини, въпреки че това ги потиска и депресира. Терминът произлиза от две английски думи: "doom" (обреченост, трагедия, гибел) и "scrolling" (сърфиране в социалните мрежи и други онлайн платформи).
Смята се, че изразът е възникнал през 2018 г. "Doomscrolling може да се усети, когато сте отворили поредната история, но вече не можете да си спомните как сте стигнали до нея. Вече сте забравили защо изобщо сте включили телефона си, защото сте прочели стотици коментари и постове на хора, които дори не следвате.", казва психологът Тес Бригам.
Защо си го причиняваме
Човешкият мозък обича лошите новини. Кен Йегер, психиатър в медицинския център "Уекснър" към Държавния университет в Охайо, обяснява: "Програмирани сме да виждаме негативното и да го изучаваме, защото то може да ни навреди физически. Ние сме способни да усещаме опасност. Това ни помага да оцелеем." Според него това е ефект от еволюцията. Ако знаете, че саблезъб тигър или страшен вълк могат да ви нападнат, вие сте по-добре защитени. Сега обаче подобни опасности са много по-малко, така че постоянното поглъщане на негативно съдържание има обратен ефект.
Страничните ефекти
Последиците от doomscrolling варират в зависимост от индивидуалните фактори. Като цяло ни държи в състояние на постоянен стрес, а това може да доведе до различни проблеми с физическото и психическото здраве:
- Безпокойство;
- усещане за изолация;
- депресия;
- главоболие и световъртеж;
- трудности при концентрацията;
- проблеми със съня;
- намален апетит или пък преяждане.
"Този процес е вреден за психичното здраве, защото от него няма никаква полза. Той само насърчава параноичното отношение към света. Когато постоянно консумирате негативни новини, може да не усетите последиците върху психиката си. Обаче веднага щом затворите очи и се опитате да заспите, ужасяващите образи, които сте видели, започват да се въртят в мозъка ви.", предупреждава Тес Бригам.
Антидот срещу пристрастяването
Първото нещо, което трябва да направите, е да признаете, че сте "пристрастени" към негативните новини. След това идва ред на добре изградена и системно поддържана защита в няколко стъпки.
- Превключете. В интернет има не само лоши новини. Спомнете си как неотдавна ви хрумна научите всичко за творчеството на Франсоа Рабле или пък плановете да овладеете бродиране и посветете времето си онлайн на ново хоби.
- Сложете граници. Ако смятате, че не можете да контролирате потока от информация, ограничете се във времето. 30 минути на ден за лошите новини, а останалите 14 часа - за всичко останало.
- Филтрирайте източниците си. Често случайно започваме да думкролваме, защото сме абонирани за всички новинарски страници. Премахнете медиите, които препечатват и разпространяват предимно лоши новини и запазете в абонаментите си проверени и достоверни източници на информация.
- Поемайте повече позитивна информация. Развлекателно и забавно съдържание, публикации на ваши приятели, снимки на котенца, или пък арт страници - тук всичко е добре дошло.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.