Безсъници в ефир
Ново забавление има хиляди фенове и имитатори
Всяка втора събота, от полунощ до 4:20, 26-годишният Микел Нилсен е измъчван от силни звуци, мигащи светлини и електрически удари. Насочвайки камерата към одеялото си, датчанинът се опитва да заспи, докато около 1000 души гледат това на живо в Twitch. Около сто зрители даряват пари по време на предаването - сумата на даренията ще повлияе на изменения в окръжаващата среда на Нилсен. За $1 зрителите изпращат съобщение, което компютърната програма ще прочете на глас на Нилсен, като при това ще го събуди. За 95 долара те го събуждат с шокова гривна, носена около китката му. Н
Нилсен е „интерактивен стриймер - записващо устройство за сън“. Един вид създател на съдържание, който процъфтява в Twitch и TikTok. През 2020 г. Wired говори за появата на стримери за сън, но първите ползватели просто се снимат как спят – феномен, който сега изглежда причудливо остарял.
Тази нова група стриймъри всъщност не спят. Те подреждат „стаите“ си така, че всяко онлайн дарение да отговаря на действие – най-често шумно и досадно. Австралийският тиктокър Джейки Бьом е най-популярният спящ човек в момента, като спечели $34 000 от своите стриймове само през май. Други създатели, като "Азиатския Анди" от Youtube, пионер на формата, се хвали колко печели във видеоклипове, озаглавени "как направих 16 000 долара със 7 часа сън".
Естествено, това вдъхновява имитатори.
Страница в TikTok неотдавна захрани с множество аматьорски видеоклипове за сън - от мъж, на чиято глава виси въздушен балон, пълен с брашно, до жена, за която се твърди, че уж я заливат с ведро вода само за $150. Един човек в момента активно иска още хиляда абонати, за да започне да транслира съня си. (TikTok не позволява на потребителите да предават на живо, докато не достигнат този праг.) За зрителите възможността да лишат стриймър от сън е забавна, но за да забавляват публиката, стриймърите постоянно измислят нови крайности. Какво е да правиш пари, като губишот съня си? Какъв всъщност е животът на успешните будуващи стриймъри – трябва ли да се притеснявате, че ще вдъхновят тези, които не са толкова успешни?
„Всеки път, когато провеждам сънен стрийм, се смея до припадък, когато ме събудят“, казва Нилсен, който има почти 1,4 милиона последователи в Twitch, TikTok и YouTube. Нилсен изчисли, че е имал само около шест минути непрекъсната почивка на поточно предаване и дори тогава той никога не е успял да заспи напълно. Приключва предаването в 4:20 сутринта, обработва кадрите до около 5:30 ч. и след това спи до обяд.
Нилсен използва приложението Lumia Stream, за да свърже „умните“ крушки със социалните мрежи и така зрителите редовно го събуждат с ярка светкавица. Програмата If This Then That позволява да свързвате различни устройства, където, когато получавате пари на Twitch, се задейства шокова гривна или се възпроизвежда видеоклип в YouTube. Един ден съсед почука на вратата на Нилсен в 3 сутринта, за да се оплаче от шума. Но оплакванията спряха, когато всеки съсед получи почерпка на стойност 200 долара като извинение. Нилсен не иска да разкрие точния размер на приходите от предавания на живо, но казва, че прави "достатъчно". „Ако правя сънни стриймове два пъти месечно, печеля от тях достатъчно, за да си платя наема и сметките“, казва той. Като добавя, че успява да спечели повече пари от редовни, неинтерактивни видеоклипове в YouTube благодарение на приходите от реклама.
Според професора от университета в Корнуел Брук Ерин Дъфи това се превръща в проблем. Дъфи изследва икономиката на социалните медии, а нейната книга (Not) Getting Paid to Do What You Love изследва предизвикателствата на дигиталната работа. Тя твърди, че успешните сънни стриймъри „правят приходите си от дарения, а не от реклама, а когато става въпрос само за един източник на доходи, има много по-малко стабилност“.
Според други, имитаторите не правят парите, с които се хвалят стриймърите и в крайна сметка жертват качеството на живот за малка печалба. Дъфи се съгласява. „Както много други онлайн микрожанрове за съдържание, стриймингът на сън ще привлече много кандидати, но само няколко от тях ще получат значителни финансови възнаграждения“, казва тя.
За Нилсен стриймингът е както финансово, така и емоционално възнаграждаващ – той се наслаждава, когато зрителите се обръщат към него и казват, че стриймингът им е помогнал да преминат през трудни времена. „Едно момче, което се опитва да заспи, е достатъчно, за да направи друг човек щастлив, а това от своя страна е достатъчно, за да забравите за проблемите и просто да се смеете за 20 минути“, казва той. Поради тази причина той няма да спре скоро. „Текущият ми план е да си купя къща, за да мога да го правя по-често и да доставям още по-добро съдържание“, казва Нилсен. Той иска да постави "шибана гигантска акустична система за ниски честоти", точно под леглото. „В един момент ще настъпи повратна точка и ще кажа, че не искам да правя това повече“, признава той.
Източник: Wired
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.