Приликите не са случайни: Исторически личности и събития, вдъхновили герои от малкия и големия екран

Случвало ли ви се е да видите герой в телевизионен сериал или филм и да помислите, че ви напомня на фигура от истинския живот – било то политик, бизнесмен или спортист? В не малко случаи източниците на вдъхновение за създателите на тези продукции са очевидни за всички. В други случаи обаче приликите са по-трудни за откриване и те могат бъдат разпознати само от хора с дълбоки познания за живота на реалните хора, на които са базирани героите.
Семейство Рой и семейство Мърдок
Макар че създателят на хитовия сериал „Наследници“ на HBO Джеси Армстронг не веднъж е казвал, че представителите на семейство Рой представляват смесица от различни фамилии, занимаващи се с медии, феновете вярват, че семейство Мърдок и неговата империя представляват истинското вдъхновение за телевизионната фамилия. Неотдавна в медиите дори се появи информация, че Армстронг е написал сценарий, озаглавен „Мърдок“, преди създаването на сериала на HBO.
За да видим какви са приликите и разликите между двете фамилии, първо трябва да започнем с техните патриарси – медийният магнат Рупърт Мърдок и телевизионният герой Логан Рой.
Приликите веднага се набиват на очи – двамата ръководят медийни империи; имат деца от различни бракове, с които имат сложни отношения, и полагат огромни усилия да унищожат всяка конкуренция, по всеки възможен начин. Логан Рой е представен като безмилостен бизнесмен, който не се спира пред нищо, каквато слава се носи и на Мърдок.
Снимка: Getty images / Брайън Кокс, който влиза в ролята на Логън Рой
Лаклан Мърдок е най-големият син на Рупърт от втория му брак, който според информация в медиите първоначално е бил гласен за наследник на империята. Заради вътрешни разногласия обаче той се отказва и започва собствен бизнес. Не след дълго обаче той се връща към империята на баща си и става неизпълнителен съпредседател на News Corporation и 21st Century Fox. Това развитие директно кореспондира на историята на Кендъл Рой от „наследници“.
Най-малкият син на Мърдок – Джеймс, се смяташе за наследник на магната, след като по-големият му брат Лаклан напусна компанията през 2005 г. Джеймс заема множество позиции в компаниите на баща си, включително заместник-главен оперативен директор на News Corporation през 2011 г. - роля, подобна на тази на Роман Рой в първия сезон на „Наследници“. В крайна сметка обаче той се оттегли от поста през 2020 г. след разногласия относно редакционното съдържание.
Елизабет, единствената дъщеря на Рупърт Мърдок от втория му брак, намира своя аналог в лицето на Шивон Рой от сериала. И двете могат да се похвалят с хитрост и проницателност, подобно на бащите си. Те обаче подхождат пренебрежително към опитите на дъщерите да поемат по-важни роли в семейния бизнес.
Прудънс Маклауд и Конър Рой са най-големите деца на двамата патриарси. И двамата са единствени деца от предишни бракове. И двамата не проявяват интерес да работят в семейния бизнес. Тук обаче има разлика в половете – Прудънс е жена, а Конър е мъж. Също така в сериала Конър често бива игнориран от останалите, като в реалния свят няма доказателства за подобно отношение на семейството към Прудънс.
Може да заключим, че макар героите на Армстронг да не са копия на истинското семейство, приликите са твърде големи, за да бъдат сравненията отписани като случайност.
Андор и младият Сталин
Една измислена фигура, която повечето хора трудно биха свързали с лице от истинския свят, е Касиан Андор от сериала „Андор“ на Disney. Питате се, коя е фигурата, свързана с този сравнително нов герой от „Междузвездни войни“? Тази фигура е Йосеб Бесарионис дзе Джугашвили, по-известен като Йосиф Сталин.
В този случаи е трудно да се говори за директни прилики от гледна точка на характер, има конкретно историческо събитие, което вдъхновява създателят на шоуто Тони Гилрой.
„През последните 15 години чета само документална литература. Има една невероятна книга, наречена „Младият Сталин“ (от Саймън Монтефиоре)“, разказва Гилрой в интервю за Rolling Stone.
Началната глава съдържа тази невероятна [потенциална] филмова сцена, в която Сталин участва в организирането на голям банков обир в грузински град (днешната столица Тбилиси) през 1907 г. В нея участват 15 души – проститутки, шофьори на камиони и всякакви такива. Сталин е бил финансист на Ленин. Той е бил крадец. И причината Ленин да го обича толкова много е, че непрекъснато е носил пари. Те са имали нужда от пари. Всичко това струва пари. Хората трябва да ядат, трябва да си набавят оръжия. Трябва да си набавяш разни неща“, добавя Гилрой.
Снимка: Getty images / Диего Луна, който влиза в ролята на Касиан Андор
Разбира се, хората, които са гледали „Андор“ или „Rogue One: История от Междузвездни войни“ са наясно, че тези продукции засягат темата за бунт и революция.И по този начин Гилрой намира вдъхновете в една по-малко известна част от живота на лидера на Съветския съюз.
В реалния свят Сталин и неговите съратници задигат пратка с пари в брой за клон на руската държавна банка, възлизаща на около 300 000 рубли (1 милион долара по това време), е открадната от банда разбойници, свързани с болшевишкото революционно движение. При обира загиват около 40 души, а много други са ранени. Новината за наглото нападението посред бял ден обикаля медиите по цял свят.
В „Андор“ обаче събитията се развиват в една далечна, далечна галактика – в покрайнините на Империя, която управлява с желязна ръка. Разнородна група от крадци и убийци решава да се изправи срещу статуквото с дързък план за обир, като средствата трябва да отидат за финансиране на Бунтовническия алианс.
Както виждате, приликите между двете събития са повече от очевидни, отвъд признанието на самия Гилрой.
А и трябва да отбележим, че създателят на сериала вижда и визуални прилики между актьора Диего Луна, изпълняващ ролята на Касиан Андор, и Сталин на млади години.
„Ако погледнете снимка на младия Сталин, той прилича на Диего! Не правим шоуто за Сталин, но това е азабележително. През всяка революция всичко е едно и също. Необходими са пари“, казва Гилрой в интервюто за Rolling Stone.
Капитан Кърк и Джеймс Кук
„Стар трек“ е една истинска класика в научната фантастика. Разпростирайки се в множество романи, сериали, пълнометражни филми и видеоигри, вселената на Джийн Родънбери оставя траен отпечатък върху въображението на милиони по света. Макар че може да се похвали с редица култови герои, може би най-добре познатият персонаж от „Стар трек“ е капитанът на космическия кораб „Ентърпрайз“ Джеймс Т. Кърк. Може би не е изненада, че той е базиран на истински капитан – английският моряк и изследовател Джеймс Кук.
Едно от първите доказателства за връзката между двамата е заглавието на пилотния епизод от поредицата „Стар Трек“, „Там, където никой не е ходил преди“. Заглавието е вдъхновено от фраза в дневника на капитан Кук, където той говори за амбицията си, която го е довела „...по-далеч, отколкото всеки друг човек е бил преди него“.
Снимка: Getty images / Крис Пайн, който влиза в ролята на капитан Кърк в три филма от поредицата „Стар Трек“
Но Кук, известен дисциплиниран и сприхав човек, не е вдъхновението за личността, която е била вдъхната в героя на Кърк. Неговият създател и сценаристите на поредицата са вдъхновени от друг капитан от художествената литература – тогава донякъде неизвестен, който се е появявал само веднъж във филм. Този герой е Хорейшо Хорнблоуър от романите на Си Ес Форестър.
Подобно на Кърк, Хорнблоуър често е действал на мисии, в които му се е налагало да взема решения и действия, променящи света. Хорнблауър от романите не е бил особено атлетичен, а актьорът Уилям Шатнър е вдъхнал на героя Кърк качества на Александър Велики, за да допълни интелектуалните способности и лидерските качества на измисления Хорнблауър.
Части от измисления Хорнблауър са възприети и от героя Спок, по-специално способността да анализира ситуация, използвайки чиста логика. В поредицата за Хорнблауър героят е измъчван от съмнение в себе си и емоции, чиято поява той е постоянно принуден да потиска.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.