Тексасец превърна неправомерно Толкин в герой на свой роман

ПР и събития

Наследниците на Дж. Р. Р. Толкин заплашиха с дело тексаския писател Стивън Хилърд. Според тях той е използвал името на английския филолог напълно неправомерно, като дори го е превърнал в главен герой в неговата най-нова книга „Мраколес: роман за Дж. Р. Р. Толкин”, съобщи Mail Online.

Tolkein Estate – организация, оглавявана от Кристофър Толкин, синът на оксфордския професор - настоява всички копия на изданието да бъдат изтеглени от пазара.

Произведението на г-н Хилърд разказва за младо момиче, което търси своя дядо, след като открива документи, дадени му от самия Толкин.

„Нашите клиенти никога не са се съгласявали името и личността на Дж. Р. Р. Толкин да бъде използвана във въпросния роман. Нито пък имат намерението да го направят в близкото бъдеще” – това гласи писмо, изпратено до г-н Хилърд от адвокатите на Tolkein Estate. Според тях това е „незаконен опит за комерсиално облагодетелстване” чрез името на оксфордския професор, който вреди на неговата личност и репутация.

„Мраколес: роман за Дж. Р. Р. Толкин” е книга, финансирана и разпространявана изцяло с личните средства на Стивън Хилърд. До този момент от нея са продадени около 900 бройки. Според тексаският писател, ако Толкин беше жив, той щял да застане на неговата страна, и добавя, че произведението е чиста фикция. „Представете си какво щеше да стане, ако нямаше да можете да използвате името на Уинстън Чърчил в роман за Втората световна война. Колко филми са изграждали фикционален образ на британския политик?”

Искът на Tolkein Estate идва броени месеци след постигнатото им на изгодно споразумение с New Line Cinema – студиото, отговорно за появата на трилогия по „Властелинът на пръстените”. Според наследниците на Толкин филмовата компанията е проявила „ненаситна алчност” и не е платила нито една стотника на Tolkein Estate.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уелс стана първата страна, оттеглила подкрепата си за Инфантино начело на ФИФА
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
От ЕЦБ предупреждават, че климатичната криза представлява нарастваща заплаха за „основната финансова стабилност“
Във ФИФА не знаели за плана на Инфантино да продаде правата за световните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
9 идеи за безплатна реклама