33 златни правила на добрите писатели

33 златни правила на добрите писатели

Когато бяхме в колежа с моя приятел Санкет, дълго висяхме по баровете и опитвахме да заговаряме момичета. Аз се справях ужасно в това. Никой не искаше да говори с мен повече от 30 секунди. Всяка жена обаче се смееше на шегите на Санкет. И това продължаваше сякаш с часове. Десетилетия по-късно все още съм убеден, че се смеят на шегите му.

Вендъж той се обърна към мен и ми каза „Момичетата се отегчават когато говориш. Историите ти са твърде дълги. От сега нататък трябва да пропускаш всяко ненужно изречение, когато разказваш нещо.“ Двамата учехме компютърни науки. Не съм го виждал от тогава, но това е най-важният писателски и комуникационен съвет, който съм получавал.

А тук следват 33 други, които ще ви помогнат да станете по-добри автори на творчески писмени текстове (ценни в маркетинга, пиара, рекламата и много други полета на бизнеса).

     ● Напишете каквото искате. След това махнете първия и последния параграф.

     ● Хранете се хубаво всеки ден. Ако през тялото ви не преминава животворен поток, и през ума ви няма да има такъв. Яжте много плодове и зеленчуци.

      ● Наранете някого в първото изречение. Може и себе си. Всички сме хора. Искате ли читателите да се свържат с вас, трябва да им покажете в самото начало нещо човешко.

      ● Никога не искайте разрешение. С други думи не използвайте фрази като „По мое мнение“. Знаем, че мнението е ваше. Нали вие (човекът, фирмата) пишете и изпращате информацията.

      ● Пишете много. Упражнявайте се възможно повече часове. Аз прекарах 90-те години, пишейки лоши фантастични романи. Написах 5 такива. Десетки лоши истории. Така се научих да ме отхвърлят.

      ● Четете много.

      ● Четете 30-60 минути, преди да започнете да пишете.

      ● Кафе. Аз пия по 3 чаши дневно. Без кафе няма креативност.

      ● Нарушете законите на физиката. Няма времеви рамки в текста. Нищо не е задължително да преминава в ред. Не пишете неразбираеми неща, но и не се придържайте задължително към последователността на нещата.

      ● Бъдете честни. Кажете на хората неща, за които всички мислят, но никой не изрича на глас.

      ● Не оскърбявайте никого. Наранявайте възможно по-малко (въпреки че това противоречи на първото правило по-голре).

      ● Не се страхувайте от това какво ще си помислят хората.

       ● Бъдете човек с мнение.

       ● Сложете шокиращо заглавие.

      ● Крадете. В смисъл - откраднете тема. Независимо кой е писал за нея или колко пъти е била разработвана по-рано. Вие ще я представите по друг начин. Може би от различен ъгъл.

      ● Накарайте хората да се разплачат. Ако някога сте били влюбени, знаете как. Върнете читателите към моменти, когато са били деца.

      ● Покажете се като един от тях. Последните години бяха трудни за всички – за страната, за икономиката, за семействата. Но всички опитват да се справят. Покажете, че и вие го правите. Никой не очаква да бъдете супергерой в текста си.

      ● Времето лекува всички рани. Колкото по-назад се върнете във времето, разказвайки за собствено преживяване, толкова по-малко ще ви е грижа какво ще си помислят хората.

      ● Рискувайте. Когато наистина прекрачвате някаква граница, казвайки нещо, и създавате заплаха и риск за себе си, читателите ще го усетят. Тогава знайте, че сте попаднали на добра територия.

      ● Бъдете забавни. Способни сте да бъдете изброеното по-горе и есновременно да сте смешни.

      ● Последното изречение трябва да бъде с ефекта „Бум!“. Материалът ви е безсмислен, ако последният ред не е разтърсващ.

      ● Използвайте много точки. Кратки изречения.

      ● Пиешете всеки ден. Това е задължително. Писането е духовна практика.

      ● Пиешете със същия тон и със същия глас, с който говорите.

       ● Доставяйте стойност с всяко изречение.

      ● Вземете това, което всички мислят, и изследвайте обратното. Коментирайте нещо на пръв поглед парадоксално. Не отричайте, само за да отричате. Изследвайте.

      ● Покажете много идеи.

      ● Спете поне 8 часа в денонощието.

      ● Не пишете, когато сте обидени на някого или нещо.

      ● Когато цитирате, използвайте „каза“ повече от всяка друга дума. По-малко се обръщайте към „отбележи“, „спомена“, „обясни“.

      ● Междувременно рисувайте в свободното си време. Или оцветявайте. Упражнявайте останалите си творчески „мускули“.

      ● Заспете върху текста. Върху каквото и да работите до посред нощ, оставете го настрана, поспете и на следващия ден се събудете, изпийте кафе. Ще видите, че ще го пренапишете.

      ● Накрая премахнете всяко ненужно изречение от историята си.

Джеймс Алтъчър в блога си jamesaltucher.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ