Да живееш сам вече е нормално - идеално за маркетинга!

Да живееш сам вече е нормално - идеално за маркетинга!

Все повече хора в най-високо еволюиралите общества и развиващите се пазари живеят сами. Правят го по избор, или защото така са се стекли обстоятелствата. 

Маркетингът вижда това. Той мисли за тях като за отделна група, разказва материал на американското списание Inc. "Компании по света създават нова тенденция на маркетиране пред необвързани хора или клиенти без семейства", посочват авторите. Изработват се нови продукти специално за тази демографска аудитория.

"В много пазари днес да живееш сам се оказва нормалното, вместо да е изключение“, обяснява доклад от фирма JWT Intelligence в САЩ, която е специализирана в маркетинг комуникациите. Анализът посочва, че докато все повече хора от поколението Y отлагат брака и семейните решения, маркетолозите преосмислят стратегиите си, съобразявайки с това размерите на някои продукти, условията за настаняване, обзавеждането, храните.

И това е само за начало.

За да се разбере този преход във фокуса на маркетинга трябва само да се погледне на самите клиенти, които живеят сами. Обикновено техните дни си посветени на кариерата. Радват се на добър доход. Някои от тях изобщо не се стремят към съвместно съжителство. Бягат от кредитите с 30-годишен срок на изплащане, с каквито са се борили родителите им. Живеят мобилно. Част от тях са деца на разведени родители, чиито връстници се развеждат и не държат на брака.

В същото време жените на всички възрасти трайно се утвърждават като равностойни в кариерното израстване. Образоват се. Работят много. Гледат на призивите да създадат семейство като на социален натиск, присъщ на хората с остарял начин на мислене и грубо вмешателство в личния им живот.

Благодарение на тези фактори и вероятно на още много други необвързаните хора днес са много по-различни от необвързаните през 20 век. Те са по-активни, по-егоистично настроени и по-богати. Това ги прави идеален сегмент за маркетинга. Особено много такива има в Китай, Индия и Бразилия, посочва докладът на JWT. Бизнесът е нетърпелив да отговори на специфичните им нужди.

Как го прави?

В скъпите за живот градове като Ню Йорк например ще се предлагат микроапартаменти и по-евтини опции за настаняване на единични клиенти от 2015 г. Други столици и мегаполиси като Лондон, Варшава, Токио и Шанхай също експериментират с предлагането на апаратаменти с квадратура от около 35 кв. м. IKEA пък представя нова колекция, насочена към хората между 20 и 30 години, които са мобилни и имат нужда да обзавеждат временно по-малки пространства. В Южна Корея сайтът за електронна търговия AKMall съдържа онлайн „кът за живеещите сами“, в който се продават книги за лично самоусъвършенстване и мултифункционални мебели.

Може би един от най-интересните продукти за този вид клиенти е специална маса за бързо хранене. Тя е съобразена с тенденцията хиляди хора да не живеят според правилото за събиране на голямото семейство за вечеря на тежка маса в трапезария в 19 ч. Потребителите не приготвят вече толкова много предястия и десерти, както преди. Според The Hartman Group в САЩ например 47% от храненията на американците са извършвани като човек яде сам. Ето защо марките обзавеждане и производителите на хранителни продукти се съобразяват все повече с този ускорен начин на хранене, който реално окупира ежедневието на мнозина. 

Как да постъпва маркетингът в бъдеще в крак с тази тенденция?

"Имайте предвид, че голям дял от тези потребители са самостоятелни не защото го искат, амо понеже са се разделили с някой, защото се е наложило, разведени са или партньорът им е починал. Затова трябва маркетингът да бъде много внимателен с брандирането за необвързани“, коментира Камерън Дей, директор бизнес развитие на The Marketing Store. По думите й този вид клиенти не трябва да се стереотипизират като самотници, в стила на мисленето от 1950 г. Тя казва, че едно е сигурно. Вниманието на тази таргет група може да бъде привлечено и задържано чрез внасянето на забавен елемент в рекламата. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ