Великите умове мислят... различно

Великите умове мислят... различно

Или защо многообразието и приобщаването са добри за бизнеса

Когато започнах да уча инженерна специалност в университета, нямах съмнения, че това е професионалното поприще, в което искам да се развивам. Вече имах за пример майка ми, също инженер. В курса ми имаше доста жени, така че в никакъв случай не се чувствах „бяла лястовица“.

След завършването ни обаче по една или друга причина една немалка част от тях се отказаха от инженерството и потърсиха реализация в друга сфера. Вероятно някои прецениха, че това не е „женска“ професия, при други семейната среда изигра роля, при трети нещата просто не се получиха.

През годините пътят ми ме отведе през различни работни места и длъжности – държавна работа, частен бизнес, голяма международна корпорация. И нерядко се оказвах в екипи и сфери, които бяха доминирани почти изцяло от мъже. Научих се да вярвам в себе си и да не позволявам факта, че в даден момент съм „малцинство“, да подкопае самоувереността ми и да попречи на развитието ми.

Поемайки ръководството на „Siemens България“ преди повече от 10 години, бях една от малкото жени ръководители на регионални дружества. Въпреки това знаех, че мога да разчитам на изградените политики на компанията и най-вече на много силното вътрешно осъзнаване, че само чрез привличането на разнородни таланти и истинското им приобщаване е възможен дълготраен успех.

Днес и утре

Днес Siemens e много по-различна компания от тогава. Много по-разнообразна, много по-приобщаваща и още по-отдадена на това да накара своите над 300 хил. служители по цял свят да се чувстват ценени, уважавани, принадлежащи.

В Siemens работят рамо до рамо 4 поколения. Това са хора от над 170 националности с различен професионален профил, възраст, раса, език, етнос, сексуална ориентация, физически способности, религия и какво ли още не.

Делът на жените е малко над 25%, но продължава да нараства с всяка изминала година. Същевременно жените на мениджърски позиции са под 20 на сто – пропаст, която Siemens си е поставила за цел да запълни през следващите няколко години с програмата си Siemens Gender Equity Program. За това допринасят и различните вътрешни инициативи за насърчаване на развитието на жените като Chefsache и Grow2Glow.

Но това е само основата. Защото, въпреки че многообразието и приобщаването са свързани понятия, те не са едно и също. На работното място разнообразието е равно на представителство. Без приобщаване обаче няма да се създадат ключовите връзки, които позволяват да се привлекат различни таланти, окуражават тяхното равноправно участие, насърчават иновациите и водят до растеж на бизнеса. Затова е важно как една организация използва разнообразието, за да създаде приобщаваща среда, в която всеки може да бъде себе си без опасност от дискриминация и изключване.

Амалгама от таланти и качества

Както в глобален мащаб, така и в България Siemens се старае да привлича разнородни таланти и да им предлага възможности за развитие и професионална реализация, съобразени с техните потребности и интереси. В българското регионално дружество работят хора от над 10 различни националности. Половината от мениджърите са жени – нещо, с което изключително се гордеем. Средната възраст на служителите ни е 37 години – с 4 години по-малка от средното за компанията майка.

Вярвам, че именно тази амалгама от качества и профили бе това, което в края на 2022 г. ни позволи да спечелим наградата „Екип на годината“ в престижния конкурс „Мениджър на годината“, организиран от сп. „Мениджър“.

Ние сме убедени, че великите умове мислят... различно. Затова компанията се стреми към работно място и общество, където всеки може да се чувства напълно приет, оценен, в безопасност и свободен да бъде себе си. За целта са разработени множество политики, инициативи и дейности, които да разбият предразсъдъците и да изградят устойчива корпоративна култура на принадлежност и приемане.

На глобално ниво в концерна има специално назначен главен директор по разнообразието. Аз самата съм посланик на разнообразието на Siemens от 2012 г. и виждам как компанията се променя отвътре с времето. И не по силата на външна принуда, а по-скоро на осъзнаването, че многообразието и приобщаването са добри за бизнеса.

Снимка: Shutterstock

Многообразието не е просто квадратче с отметка

Но това е едва началото на пътя. Защото разнообразието и включването не са просто квадратче с отметка, а сложен и продължителен процес.

Не е достатъчно просто да наемете хора от традиционно недостатъчно представени групи и да приемете, че това автоматично ще доведе до истински напредък. Проучвания сочат, че един такъв формален подход, докато бизнесът продължава да работи, както обикновено, не води до дълготрайни ползи нито за служителите, нито за компанията.

Не е достатъчно и да въведете корпоративни политики в тази сфера, ако няма ясен, категоричен и постоянен ангажимент от страна на компанията и нейното. ръководство за реалното им прилагане. Подходи като създаването на ресурсни групи на служителите, менторство, коучинг и спонсорство вече са доказали своята полезност, но те могат да дадат резултати само и единствено, ако създаването на подкрепяща, приобщаваща и уважителна среда е органично интегрирано в корпоративната култура.

Или, казано с думите на Върна Майърс: „Мноогобразие (Diversity) е да те поканят на партито. Приобщаване (inclusion) е да те поканят да танцуваш“. Аз бих добавила, че принадлежността (belonging) е да имаш вътрешната увереност да танцуваш в твоя собствен ритъм, защото се чувстваш свободен да бъдеш себе си. И да знаеш, че ще бъдаш приет, разбран и подкрепен.

Автор: Д-р инж. Боряна Манолова, главен изпълнителен директор на Siemens за България, Северна Македония и Украйна и посланик за разнообразието на Siemens

Статията е публикувана в бр.1/23 на сп. "Мениджър", който ще откриете в дистрибуторската мрежа, както и в дигиталното приложение ZinZin

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ