За първи път от 40 г. насам: Световната икономика расте, парниковите газове - не!

За първи път от 40 г. насам: Световната икономика расте, парниковите газове - не!

За първи от 40 години, през 2014 година световната икономика се е развивала и нараствала, без, паралелно с това да са се увеличавали и количествата въглеродни емисии. Те, на практика са останали непроменени, съобщава Washington Post като се позовава на нов доклад на учени от Международната енергийна агенция. Те смятат, че тази малка стъпка напред в усилията за намаляване на замърсяването на атмосферата се дължи на увеличаващия се брой източници на възобновяема енергия по света.

Въпреки че количеството парникови газове, което сме отделили през изминалата година, е потресаващо – 32,3 милиарда тона, – то е еквивалентно на това от 2013 година. Затова пък, през 2014 световната икономика отбеляза 3-процентов ръст. Според доклада, количеството въглеродни емисии е оставало непроменено за толкова дълъг период от време едва 3 пъти през последните 40 години – в началото на 80-те, през 1992 и през 2009 година, – но за първи път такова събитие е съпроводено от икономически растеж.

„Това е приятна и значима изненада, която осигурява така необходимата инерция за постигането на споразумение относно глобалния климат в Париж по-късно тази година: за първи път, количеството отделени парникови газове изостава от икономическия растеж,” заяви главният икономист на Международната енергийна агенция, Фатих Бирол. „Този резултат ми дава надежда, че човечеството ще успее с общи усилия да победи най-важната заплаха, пред която е изправено днес – климатичните промени.”

Според учените, невероятното постижение в голяма степен се дължи на факта, че Китай разчита все повече на възобновяеми източници. Миналата седмица бе съобщено, че вятърните паркове в страната произвеждат повече енергия от всички ядрени електроцентрали в Америка, взети заедно, и достатъчно, за да захранват 110 милиона домакинства. Китай планира да удвои производството си на вятърна енергия до 2020 година.

Междувременно, американски учени са изчислили, че е икономически възможно 10% от потреблението на електроенергия в САЩ да бъдат генерирани от вятърни паркове до 2020 година, като се очаква след по-малко от 40 години този процент да нарасне тройно.

Освен факта, че най-големите световни икономически сили разчитат все повече на възобновяемите енергийни източници, хората също са започнали да използват енергията по-разумно, за което сериозен принос имат и производителите на електроуреди. В скорошен доклад, US Energy Information Administration прогнозира, че средното потребление на енергия на човек ще намалее в следващите 25 години, достигайки ниво, невиждано от 1965 година насам. Организацията смята, че енергоспестяващите домакински уреди и екологичните автомобили оказват значителен ефект.

И все пак, не бива да се увличаме в празнуване на успех, защото климатичните промени са напълно реални и причиняват разруха на много места по света. Подобни оптимистични доклади са полезни, защото ни доказват, че не е нужно положението да се влошава,  завършва статията във Washington Post.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ