Здравето и знанията на българчетата рухват още преди пубертета
Българските ученици губят капацитет за натрупване на знания още в началното училище, а не в прогимназията, както беше досега. Тези стряскащи данни са открити от международното проучване на уменията за четене на 10-годишните PIRLS 2011.
Освен това малките българчета водят нездравословен начин на живот, хранят се неправилно и малко спортуват, което от своя страна води до срив на здравето още в много ранна възраст, показват проучванията на Националния център по обществено здраве и анализи, цитиран от БНР. През последните години сериозно е скочил броят на затлъстелите деца. Задълбочава се и проблемът с ранната и честа консумация на алкохол и енергийни напитки.
Вече не сме в авангарда на света по грамотност и знания, показа проучването. От 2006 г. досега българчетата са изпаднали с 12 места в световната класация – от 10-о на 22-ро от общо 49 държави в региона. Резултатът на родните четвъртокласници е 532 точки за четивна грамотност, което все пак е малко над средното ниво на участниците в изследването, което е 500 точки.
Водещи по интелект в света са децата от (571 т.), Русия и Финландия (568 т.) и Сингапур (567 т.). С близки до постиженията на българските ученици са връстниците им в Словакия (535 т.), Нова Зеландия (531 т.) и Словения (530 т.). След нас остават държави като Австрия, Франция, Испания, Норвегия, Белгия (френската общност). На дъното са Мароко (310 т.) и Оман (391 т.). Румъния върви в обратна на нашата посока и от 489 точки през 2006 г., през 2011 г. постига среден резултат от 502 точки.
Сривът на знанията е пряко обвързан и със срива на здравословното състояние. 28% от анкетираните ученици консумират ежедневно и многократно вредни храни като чипс и захарни изделия. Много от децата между първи и четвърти клас купуват енергийни напитки пет пъти седмично.
"Затлъстяването при момиченцата в България ги поставя на второ място всъщност, а на трето място сме по отношение на затлъстяването при момченцата на 7 години. Пред нас са Португалия и Словения, Швеция е на последно място. 60% от децата с наднормено тегло преди пубертета специално, вече са в риск и ще бъдат с наднормено тегло и в ранна зрялост", коментира проф. д-р Стефка Петрова от Националния център по обществено здраве и анализи, цитиран от БНР.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.