Как Австралия се бори с пушачите? Свирепо
Австралия, една от страните най-свирепи противници на тютюнопушенето, отново става новатор в битката с цигарите. Т.нар. неутрален пакет, който ЕС въвежда в момента, там е на въоръжение от 2012 г. В магазините цигарените кутии са скрити зад касата и зад плакати с надпис „Пушенето убива“ или „Спрете да пушите“. Цената на кутията е 26,50 долара (16,76 евро) за една от най-продаваните в света в марки. А кутията е в не съвсем дружелюбния цвят каки, покрита с шокиращи снимки на тежко болни пушачи.
Този месец обаче донесе още една лоша новина за пушачите с представянето на държавния бюджет за 2016-2017, съобщава „Монд“. Той предвижда от септември 2017 г. в продължение на 4 години цигарите да поскъпват с 12, 5% всяка година, докато стигнат близо 27 евро за кутия през 2020 г. Втора рестриктивна мярка: безмитните магазини на летищата няма да продават цигари без такси. Всеки пътник ще има право да внесе само 25 къса (при 50 досега). В допълнение правителството ще засили мерките за борба с трафика на цигари. Очаква се новите мерки да донесат приходи от 3 млрд. евро в бюджета.
Междувременно Куинсланд, където около 3700 пушачи умират всяка година, предложи да се забрани продажбата на цигари на всички, родени след 2001 година.
Преди това, през февруари, министърът на здравеопазването в Куинсланд Камерън Дик въведе забрана за продажба на цигари на фестивали, както и забрана за пушене на автобусните спирки, на стоянките на таксита, около зоните, предназначени за деца, в пешеходните зони, в ресторантите. Властите обсъждаха дори забрана за пушене на балкона вкъщи, но идеята беше изоставена след протести, че посяга на индивидуалните свободи.
Останалите щати догонват Куинсланд – Виктория, където е и Мелбърн, редовно разширява списъка на местата без тютюнев дим. Тасманияпредложи наскоро забраната за пушене да се отнася до всички под 21 г. и дори под 25 г. В Нов южен Уелс паленето на цигара на плажа в Сидни се наказва с глоба от 110 австралийски долара (71 евро).
Статистиката показва, че свирепите мерки дават резултат. През 1993 г. 25% от хората над 14 г. са били пушачи. През 2013 г. те са намалели на 12,8%. 1/3 от аборигените продължават да пушат, но и при тях тенденцията е към намаляване.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.