Как древните маи са отмервали сезоните

Как древните маи са отмервали сезоните

Експерти в Мексико твърдят, че са разбрали как древните маи са отмервали сезоните. Според тях маите са използвали часовникови кули в комплекса си от храмове в Чичен Ица, за да наблюдават слънцестоенето и равноденствието, пише "Дейли Мейл".

Основните на кулите са изградени върху дълги церемониални помещения, където е била играна специална ритуална игра с топка. За да определят за какво са били използвани постройките от камък, арехолозите е трябвало да ги изградят наново с покрив от камък. При възстановката им се е оказало, че през стените на всяка от тях преминава малък разрез.

Местният археолог Хосе Хучим смята, че Слънцето огрява с лъчите си тези разрези по време на зимното слънцестоене. Под друг ъгъл светлината му преминава през процепите по време на равноденствията. Така маите са отмервали сезоните. 

Слънцето е играело важна роля в културата на тези древни хора поради религиозни и земеделски причини. Слънцестоенето и равноденствията са били важни в календара им, защото са обозначавали ключовите дати, когато е трябвало да се обработва царевицата.

Археолозите вярват, че играта с топка на маите в часовниковите кули е била по аналогия на пътуването на Слънцето в небето. "Курсът на Слънцето, което изграява от Изток, достига зенита си и се скрива на Запад в определен период, е пресъздаден чрез движението на топката по време на практикуването на ритуала", обяснява Хачим. Той казва, че стълбите в кулите са били възстановени, за да могат посетителите им сега да наблюдават феномена.

Храмовият комплекс на Чичен Ица е най-голямото археологическо находище на предколумбийската цивилизация на маите на полуостров Юкатан в Мексико. Той е най-посещаваната туристическа дестинация в страната. Част от световното историческо наследство на ЮНЕСКО е от 1988 г.

Новината за часовниковите кули бе разпространена след като археолози обявиха, че са открили останките на една от най-великите кралици воини в майската цивилизация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ