Лекари искат остаряването да бъде признато за болест
Остаряването е болест – това твърдят лекари от нюйоркския медицински колеж „Алберт Айнщайн” и се опитват да защитят тезата си пред американската Агенция по храните и лекарствата, съобщава списание Nature.
Екипът на Нир Барзилаи, директор на Института за изследване на старостта, представи тези дни проекта си TAME (акроним на Targeting Aging with Metformin - насочване на стареенето чрез метформин). Метформинът се използва при диабета от тип 2 за намаляване на анормалната резистентност на организма към инсулина. Но се оказва, че той има и други изненадващи качества. В няколко публикации руски екип лекари съобщава, че метформинът е забавил стареенето и е удължил живота на опитни мишки.
Нир Барзилаи и колегите му се опират на дългогодишно статистическо проучване на 180 000 души във Великобритания, публикувано миналата година в списание Diabetes, Obesity and Metabolism. Половината от хората са с диагностициран диабет от втори тип, част от тях приемат метформин, други са на различен препарат, а останалата половина – 90 000 души са контролна група на хора без диабет.
Оказало се, че хората на метформин не само имат по-висок здравен статус от другите диабетици, но и средната продължителност на живота им е по-голяма в сравнение със здравите хора.
Въпреки че не е ясно точно как метформинът постига това, учените допускат, че той атакува молекули, произвеждани от стареещите клетки. Освен това има и антитуморни свойства.
Проектът TAME предвижда 3000 възрастни хора да приемат метформин в продължение на 5 до 7 години. По условие, те не трябва да са болни от диабет тип 2, но трябва да имат поне едно заболяване, свързано с възрастта – рак, сърдечно-съдово заболяване, когнитивни проблеми, или да са в групата на хората риск от заболяване. Учените, които защитават експеримента, изтъкват ефекта от метформина върху диабетиците, както и, че е добре познат генеричен медикамент, евтин, със слаби странични ефекти.
Философията на проекта е да покаже, че стареенето не е само обикновено биологично износване, а здравословен проблем. Идеята е да бъде атакувана старостта, а не болестите, които тя предизвиква. Да се атакува коренът на проблема не е начин за откриване на тайната на вечния живот, а за удължаване на продължителността на живота в добро здраве.
В противен случай лекарите ще продължат да се борят поотделно с болестите на възрастта, обяснява пред Уолстрийт Джърнъл един от членовете на проекта. „Когато ограничим риска от болести на сърцето, човек ще живее достатъчно дълго, за да развие рак. Ако ограничим риска от рак, човек ще живее достатъчно дълго за да заболее от Алцхаймер. Ние мислим, че е дошло времето да атакуваме всички тези болести, като се съсредоточим върху биологичните процеси на стареенето”, казва Стюарт Джей Олшански от университета в Илинойс.
Досега Агенцията за храните и лекарствата не е допускала стареенето като патология ли признак за увреждане на здравето. А фармацевтичните компании не разработва медикаменти, без да имат указания за това, тъй като не могат да получат реимбурсиране от здравните вноски, казва Нир Барзилаи.
Ако Агенцията приеме стареенето за заболяване, бързо ще бъдат разработени повече и по-ефикасни от метформина лекарства, добавя ученият.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.