Най-популярните митове за съня

Най-популярните митове за съня

Най-популярните митове за съня

Дори хората, които си поставят за приоритет правилното хранене и ежедневните физически тренировки, често се заблуждават за съня. Това смятат авторите на американското списание Details.

В тази връзка те се допитаха за съвет до американския социален психолог, професор в университета "Корнел" и експерт по проблемите на съня д-р Джеймс Маас. Той е и автор на книгата "Сън за успех!” (Sleep for Success!). Д-р Маас изброява петте най-често срещани митове, свързани със съня. Според него те са следните:

1. "Прекомерният сън води до напълняване." "Сънят всъщност е най-добрата диета, което съществува”, казва докторът. Изследвания показват, че спането с час повече нощем отписва от теглото но до половин килограм. Според Университета на Колорадо хората, които не си доспиват, се хранят с 6% повече калории. Докато спим, пада нивото в тялото ни на лептина – хормона, който контролира апетита и казва на мозъка ни, че разполагаме с достатъчно мазнини за енергия. Когато не сме си доспали, хормонът се понижава.

2. "Ще си отспя през уикенда." Разбира се, спането в неделя е противоположно на недоспиването при активна петъчна или съботна вечер и дори на седмица на тичане наоколо и множество ангажименти, но не е толкова лесно само в един или два дни да компенсираме дефицита си на сън. За да го сторим, може да са ни необходими няколко дни или седмици. Добро правило е човек да спи наполовина на времето, в което е буден. Тоест, ако сме активни 16 часа в денонощието, да спим 8.  

3. "Мога да поставя тялото си в състояние, в което се нуждае от по-малко сън." Някои хора се хвалят, че могат да се наспиват само за няколко часа, защото тялото им е свикнало или понеже са генетично предразположени да са по-издръжливи на дефицита на спане. Всички можем да се приспособим към ранното ставане, но не и към по-малко количество сън, от което тялото ни се нуждае, опровергава ги д-р Маас. Тези хора правят голяма грешка в дългосрочен план, защото постоянното лишаване от сън ще доведе до напълняване, разстройване на способността им да се фокусират и загуба на памет.

4. "Чаша вино преди лягане гарантира дълбокия сън." Въпреки че виното в малки количества незабавно приспива, заради него няма да се сдобиете със същото качество на съня, както ако не бяхте пили, казва докторът. Всеки алкохол в рамките на 3 часа може да наруши фазата на съня с бързо движение на очите (БДО). Заради алкохола може така и да не получим най-дълбокия сън, който е възможно да имаме. При приемането на чаша вино няколко пъти седмично се увеличава недостига на сън в тялото, което може да доведе при трайна практика до посочените по-горе проблеми качване на килограми и проблеми с паметта.

5. "Спането без да се става през цялата нощ е от ключово значение." Дори да станете няколко пъти до банята и кухнята, да пиете вода или да се въртите в леглото, няма да е фатално, ако след като сте се събудили можете да заспите до 10 минути по-късно. Ако ви отнеме над 15 минути и оставате будни за 90 минути или повече, колкото е целият цикъл на БДО, има някакво вредно за организма смущение и може да е знак за безсъние. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ