Поредният неуправляем спътник се носи към Земята
Спътници, излезли от контрол, валят напоследък от небето. В края на миналия месец неуправляем спътник на НАСА навлезе в земната атмосфера, а негови отломки се пръснаха на различни места, без създателите му да успеят да определят с точност къде ще се разнесе „космическият боклук”. Сега пък към нашата планета се носи германският космически апарат ROSAT с тегло около 2,4 тона. Германската космическа агенция вече съобщи, че е навлязъл в плътните слоеве на атмосферата.
„Вероятността някой да пострада от падането му на земята е нищожна”, твърди агенцията.
По изчисления на стратегическото командване на САЩ, отломки от космическия беглец вероятно вече са паднали в южен Китай в района на гр. Чунцин. Информацията засега не е потвърдена.
Макар, че по-голямата част от спътника ще изгори в атмосферата, очаква се остатъци с обща тежест около 1,7 тона да достигнат повърхността на земята, като най-голямото от тях вероятно ще е огледало с телескоп.
ROSAT беше изстрелян още през 1990 г. за изучаване на космическото рентгеново излъчване, черните дупки и неутронни звезди. Мисията му трябваше да продължи само 18 месеца, но германските учени решиха да я удължат, защото получените от него данни се оказаха изключително ценни и важни.
ROSAT служи вярно на науката до началото на 1999 г., когато връзката с него внезапно и безвъзвратно изчезна. Оттогава, той постепенно пада към Земята.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.