Проучване: Западните нации са по-щастливи на старини

Проучване: Западните нации са по-щастливи на старини

Проучване: Западните нации са по-щастливи на старини

Удовлетвореността от живота може да се оприличи на крива с U-форма за западния свят. Нейният най-голям спад е в периода, когато човек е на възраст между 45 и 54 години. След това тя се покачва. 

Това твърди глобално изследване, публикувано в медицинския журнал Lancet и цитирано от Би Би Си. Изодът се отнася за страни като Великобритания и САЩ. За Източна Европа, бившите държави членки на Съветския съюз и Латинска Америка авторите заключават обаче, че щастието като цяло намалява с напредването на възрастта и не се възстановява. В Африка то пада стремглаво с минаването на годините.

Причините за тези тенденции са комплексни и сложни. Има някои обяснения, които могат да им дадат основание, смята професор Андрю Стептоу от University College London. Човек се чувства добре или не навсякъде по света според няколко основни критерии – състоянието на физическото му здраве, според това дали изпитва телесна болка и според оценката му дали е направил с живота си след като достигне средната възраст нещо смислено. От значение са също склонността му да изпитва силни чувства като радост, тъга, гняв, както и личното му разбиране за смисъла и целта на живота.

Изследвани са били 160 държави чрез събрани социологически данни от световно изследване на „Галъп“.

Фактът, че бившите съветски нации са по-нещастни на старини от западните изследователите обясняват с икономическите условия и социалната сфера, която поставят възрастните хора в по-неизгодноположение. Въпреки че парите не се свързват с щастието, стандартът на живот има отношение.

В Субсахарска Африка удовлетвореността от живота е много ниска като цяло, а стресът и тревогите по всяко време – големи. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ