Силното "Ох!" действа болкоуспокояващо
Да извикаш от болка е рефлекс, но с лечебна цел – това помага на организма да се справи с неприятното усещане, установиха невробиолози от Сингапур, пише The Daily Mail.
Силното възклицание на глас действа като болкоуспокояващо, твърдят те. Причината е, че мускулните усилия за възпроизвеждане на вик възпрепятстват болковите сигнали, отиващи в мозъка.
Учените стигнали до този извод чрез експеримент, в който предложили на 56 доброволци да потопят пръсти в ледена вода и да ги държат там, колкото се може по-дълго. Участниците в експеримента можели да мълчат, да охкат силно, да натискат бутон, да прослушват записи със собствените си викове и да слушат виковете на други хора. В случаите с възпроизвеждане на звуци доброволците издържали по-дълго на болка.
Учените също така обръщат внимание, че възклицанията за болка поразително много си приличат на различните езици: „Ау” или „Ауч” на английски, „Айна” в повечето африкански диалекти, „Айя” на италиански, „Айо” на китайски, „Ай” на руски. Обединяват ги звуци, при артикулация на които устата се отваря широко, а езикът почти не се движи и така, с минимални мускулни усилия се увеличава максимално силата на звука.
По-рано се смяташе, че възклицанието при болка е възникнало в хода на еволюцията като предупреждение към околните за опасност.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.