Унгарски мумии разкриват историята на туберкулозата в Европа през 18 век
Мумии, открити в криптата на унгарски манастир, са разкрили историята на туберкулозата в Европа през 18 век.
Британски микробиолози са изследвали образци от 26 тела, погребани между 1745 и 1808 г. в доминиканския манастир във Вац – това е периодът на пик за заболяването в Европа, пише Нейчър.
При реконструкцията на щамовете на бактерията били открити 14 различни генома, отнасящи се към 12 различни генотипа.
В организма на днешните пациенти обикновено се открива един щам на туберкулоза, докато в мумиите има два и дори три щама. Това показва, че през 18 и 19 в. инфекцията се е разпространявала от няколко щама.
За учените се оказали особено интересни мумиите на майка и дъщеря, в чиито бели дробове са открити микобактерии от два еднакви генотипа, но в различни пропорции. Учените се затрудняват да кажат дали инфекцията се е пренесла от едното към другото поколение, или двете са се заразили от трети източник.
Всички идентифицирани туберкулозни микобактерии принадлежат към четвърти тип. Според различните данни последният общ предшественик на този тип възниква в късната Римска империя.
В днешни дни микобактериите от четвърти тип да основният източник на заболяването н САЩ.
Авторите на изследването подчертават, че е изумително как при цялото разнообразие от щамове в Европа и в Америка, с разлика от много столетия туберкулозата се поражда от бактерия с едно и също родословие.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.