Учени: Вулканите забавят глобалното затопляне
През последните 15 години се наблюдава забавяне на глобалното затопляне, твърдят американски учени. Според тях една от основните причини за това може да сат вулканичните изригвания.
Учените са изследвали влиянието върху температурата на повърхността на Земята на 17 сравнително малки изригвания на вулкани, станали след 2000 г., предаде Би Би Си. Както отбелязват изследователите, в резултат на изригването на вулканите в атмосферата се изхвърлят частици сяра, които отразяват слънчевата светлина и пречат на топлината да достига повърхността на Земята. Досега климатолозите игнорираха охлаждащия ефект на вулканите.
Повишаването на средната температура на въздуха на планетата осезаемо се е забавило от 1998 г. насам, въпреки продължаващото увеличение в емисиите на парникови газове в атмосферата. Това дава повод на скептиците да се съмняват в съществуването на глобалното затопляне и неговата връзка с човешката дейност.
Миналата седмица учени алармираха, че планетата ни губи способността си да отразява светлината. Системи за наблюдение и анализ на данни от сателити на американски учени показаха, че през последните няколко години Земята бързо губи способността си да отразява светлината. Това в астрономията се нарича още "албедо" или отношението между отразената и падащата върху дадено тяло светлина.
Учените обясниха, че това до голяма степен се дължи на топящия се лед на Арктика. Той създава тъмна повърхност, което променя баланса на планетата. Тя отразява по-малко, а поглъща повече светлина.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.