Учени се застъпиха за генното модифициране на човешки ембриони

Учени се застъпиха за генното модифициране на човешки ембриони

Учени се застъпиха за генното модифициране на човешки ембриони

Изследователите трябва да имат възможност да модифицират генно човешки ембриони. Това е важно, защото тези експерименти увеличават познанията по фундаментална биология, обяви международна експертна група, цитирана от американската агенция "Ройтерс".

Групата изследователи, застъпили се за спорните научни експерименти е известна по името "Хинкстън". Тя представлява международна мрежа от специалисти по стволови клетки, биоетика и научна политика. Нейните експерти смятат, че редактирането на генома на човешки ембриони е от огромно значение за научните изследвания, като правят уточнението, че генното модифициране на ембрионите в клинични условия, с цел да се родят  генно модифицирани бебета, все още не би трябвало да се прави.

В научните среди има несъгласие за бъдещето на нова генна технология, която има потенциал за създаване на "бебета по поръчка" или т.нар. дизайнерски бетета - концепция, която предизвиква широко неодобрение. Китай обаче прави изследвания в тази насока. 

Технологията CRISPR-Cas9 дава възможност на учените да редактират практически всеки ген, който желаят, включително и в човешки ембриони. Това позволява да бъдат открити и коригирани генетични дефекти. 

Китайски биолози предизвикаха международен фурор тази година със съобщението, че са направили първия експеримент за редактиране на ДНК на човешки ембрион. Според много учени потенциалът на технологията за открития и възможност за лечение на тежки болести е много по-сериозен от възможните злоупотреби заради хора, искащи бебета по поръчка. 

Други обаче се опасяват, че след като бъде разрешено технологията да се използва за изследвания, е невъзможно тя да остане само в научните институти и в крайна сметка ще стигне на пазара и ще бъде използвана за създаване на по-съвършени бебета, а защо не и за свръхармии от хора с редактирани гени. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ