Фитнес апаратурата, която наистина ви е нужна през 2015

Фитнес апаратурата, която наистина ви е нужна през 2015

Потребителският пазар напоследък е под обстрел от всякакви фитнес устройства, умни аксесоари и преносими компютри, чиято цел е да подобрят физическото ви състояние. Истината е, че сте достатъчно способни да отслабнете, дори ако се въоръжите само с чифт маратонки, въже и хладилник, пълен със зеленчуци; не ви е нужен скъп и лъскав смарт часовник, който да следи пулса ви, нито 300-доларови обувки с най-различни сензори. Но дори да тренирате по старомодния начин, съществуват няколко дигитални инвестиции, които си струва да направите. Те ще ви покажат къде точно трупате килограми и ще засилят мотивацията ви достатъчно, за да устоите на притегателната сила на комбинацията от пица и Netflix.

На последното Международното изложение за потребителска електроника (CES) в Лас Вегас видях много нови преносими устройства, които следят здравословното състояние. Ето и няколко от тях, които биха ви гарантирали успех в борбата с килограмите през Новата година.

Умен кантар

Ако имате излишни $150, с които да си купите само едно нещо, вземете си умен кантар. Скорошно проучване сочи, че ежеседмичното претегляне е ключово, ако не искате да си върнете килограмите, от които с много мъки сте се отървали. Ако похарчите малко повече за кантар, който по безжичен път предава информацията за теглото ви към вашия смартфон, ще си спестите една доста досадна всекидневна задача. И най-чудесното е, че тези кантари измерват и съотношението между мазнините и мускулите в тялото ви. Защо е нужно това? В даден момент ще достигнете до фаза в процеса на отслабване, в която теглото ви няма да спада, но тялото ви ще продължава да се променя – процентът на мазнините ще намалее за сметка на мускулната ви маса. Това е чудесно! Или пък ще знаете, че тежите половин килограм повече, защото задържате вода. Също чудесно! Безжични кантари като Smart Body Analyzer на Withings ($150) или Qardio Base (който излиза на пазара тази пролет, $150) са чудесни варианти, които ще ви помогнат да усетите разликата.

MyFitnessPal

Следенето на всекидневния прием на калории е задължително, а с MyFitnessPal е и изключително лесно. Безплатното приложение работи на множество мобилни платформи и притежава няколко функции, които го правят незаменим приятел в отслабването. Първо, MyFitnessPal може да споделя и събира данни от приложения като FitBit, Strava и Apple Health. Затова, независимо коя платформа използвате, за да следите калориите си, MyFitnessPal ще си набави необходимата информация без проблем. Да не говорим, че приложението притежава детайлен списък с храни, които можете да вписвате в хранителния си дневник. Можете дори да посочите конкретните марки хляб, фъстъчено масло и конфитюр, които сте използвали за сандвича си. Ако си имате любима рецепта, можете да я запаметите в приложението, за да си спестите усилия занапред. Освен това, дневният ви прием на калории е представен под формата на таблица, с информация за набавените мазнини, въглехидрати и протеини. По този начин можете да следите приема на всяка от трите групи хранителни вещества и да променяте съотношението му за постигане на желаната фигура. Тази функция е изключително полезна. Благодарение на нея открих, че някои от храните, за които съм мислела, че не съдържат много мазнини, всъщност са изключително мазни.

Продуктите на Withings (например умния кантар) могат да бъдат свързани с MyFitnessPal, като се очаква тази опция скоро да е валидна и за кантара на Qardio.

Някакъв фитнес брояч

Не е нужно педантично да следите всяка своя стъпка, за да влезете във форма. Но все пак не е лошо да имате някакво преносимо устройство – смартфон или друго, което да измерва степента ви на натоварване. Ползите от наличието на такова са три.

Първо, ако нямате на разположение часове, които да прекарвате във вдигане на тежести или бягане, поне можете да се уверите, че тренировката ви е ефикасна. Второ, проследявайки натоварването, можете да надграждате с всеки следващ път. Усещането „Уау, днес изминах 9 километра,а преди месец едва качвах 9 стъпала” е силен мотиватор. Трето, много фитнес броячи (или по-скоро приложенията им) предлагат усещане за общност. Ако ви е нужна допълнителна мотивация, искате да се срещнете с хора, които споделят целите ви, или притежавате състезателен дух, дигиталното общуване ще ви се отрази добре.

Първо ниво: проследяване на натоварването със смартфон

Почти всеки смартфон има функция за отброяване на крачките, а и не ви е нужно нищо повече от приложение, което да може да работи с MyFitnessPal – имате избор между цели 60. Препоръчвам RunKeeper, ако не знаете откъде да започнете. Съвместим е както с iOS, така и с Android, има солидна потребителска база и функция за поставяне на цели и ви позволява да измервате натоварването при всякакви видове тренировки.

Второ ниво: проследяване на тренировката

Стъпка по-нагоре е 100-доларовото устройство за проследяване на сърдечния ритъм и натоварването от тренировките на Ticker X. В комбинация със съвместимото му приложение (което скоро ще бъде достъпно), броячът притежава и ремък, с който да го прикрепите към гръдния си кош, за да измерва и повторенията, които сте направили при всяко упражнение. Това е полезно, ако нямате време за дълги тренировки. Освен това устройството ви дава информация за пулса в реално време чрез Bluetooth LE. Ако пък не си носите телефона, можете да запазите и прехвърлите информацията на него по-късно.

Устройствата за измерване на пулса (УИП) са удобни, защото просто ги поставяте и забравяте за тях. В случай, че по-нататък решите да си купите по-скъпа джаджа или смарт часовник с Bluetooth функция, все още можете да използвате своето УИП по време на тренировка. Ако ли не, на пазара има богат избор от УИП за по-малко от $100.

Трето ниво: постоянно измерване на натоварването

Ако сте истински маниаци или непрестанно се нуждаете от мотивация, вземете си устройство за 24-часово измерване на натоварването, като например гривната Vivofit 2 на Garmin ($130), Fitbit Charge HR ($150) или Activité Pop на Withings ($150). Vivofit 2 подава сигнали чрез светлини и вибрации, за да ви припомни да се раздвижвате през деня. Освен това, гривната проследява съня ви и притежава изключително издръжлива батерия. Fitbit Charge HR пък може непрекъснато да следи пулса ви, което е полезно, ако искате с точност да проследявате изгорените калории по време на тренировка и през останалата част от деня. Activité Pop е най-добрият избор, ако искате гривна, която не прилича на фитнес устройство. Тя измерва натоварването при вървене, бягане и сън, а батерията издържа цели 8 месеца.

Кристина Бонингтън за Wired.com

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ