Обама натиска ЕС да реши кризата с еврото

Обама натиска ЕС да реши кризата с еврото

Американският президент Барак Обама е разговарял по телефона с германския канцлер Ангела Меркел днес - за втори път през последните три дни, и е настоял за „решителни” стъпки на ЕС за възстановяване на пазарното доверие. „Президентът Обама разговаря с канцлера Меркел тази сутрин като част от неговия ангажимент по отношение на икономическата ситуация там,” каза заместник-говорителят на американското президентство Бил Бъртън. „Те са обсъдили колко важно е членовете на Европейския съюз да предприемат решителни стъпки за изграждане на пазарното доверие.”

Обама е говорил и с френския президент Никола Саркози, като не се уточнява кой на кого е позвънил. Двамата са постигнали съгласие за необходимостта от мащабен отговор срещу хаоса на световните пазари. Те са одобрили и мерките, които еврозоната възнамерява да предприеме по отношение на кризата, предизвикана от бюджетните затруднения на няколко европейски страни.

По-рано днес президентът на САЩ заяви, че е много обезпокоен от кризата около гръцкия дълг и нейното отражение върху европейските икономики. Той каза за руски телевизионен канал: „Аз мисля, че това е проблем, който европейците осъзнават като много сериозен. Гърция предприема някои много трудни мерки, или поне Атина оповести план, призоваващ за такива мерки. Ако това успее да стабилизира Европа ще бъде добре за САЩ, както и за Русия”.

Френският президент Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел са постигнали пълно съгласие по мерките, които ще бъдат обявени в Брюксел за защита на засегнатите от кризата страни от еврозоната, стана известно вечерта. Двамата лидери разговаряха по телефона тази вечер, за да обсъдят средствата, които ще бъдат приложени за преодоляване на финансовата криза, предизвикана от задлъжнелите членове на еврогрупата. „Те са в пълно съгласие по мерките, които ще бъдат обявени тази вечер от ЕКОФИН (финансовите министри на ЕС) в съответствие със заключенията на еврогрупата, която проведе среща в петък на ниво държавни и правителствени ръководители”, съобщи френското президентство.

Тази вечер в Брюксел започнаха кризисните преговори между финансовите министри на 27-те страни-членки на ЕС, часове преди изтичането на крайния срок, поставен от лидерите на еврозоната за издигането на предпазна стена за еврото, преди да отварят пазарите в Азия. Министрите обмислят да учредят общ стабилизационен фонд - за подпомагане на изпадналите в затруднения членове. Очаква се той да е на стойност 60 млрд. евро. Идеалният вариант е да участват всичките 27 страни-членки.

Вторият елемент включва предлагането на гаранции от страните-членки на еврозоната. За това ще се използват бюджетни средства на ЕС за подсигуряване заемите на националните правителства. Идеята е кредитите да са с по-ниски лихвени равнища от пазарно определените, които в случая с Гърция надвишиха 12%. Британският финансов министър Алистър Дарлинг заяви, че страната му няма да подкрепи предложението за участие в този елемент на държави, които не използват еврото.

Третият елемент, който се обсъжда според дипломати, е възможността Европейската централна банка да купува държавните бонове, или дълга, на страните от еврозоната. Този т.нар. „жест” от страна на ЕЦБ някои анализатори определят като „ядрена” алтернатива.

Малшанс--------------------

Германският финансов министър Волфганг Шойбле е влязъл в болница в Брюксел заради алергична реакция и не участва в кризисните преговори за еврозоната. „Смята се, че е направил алергична реакция срещу лекарство, което взел за първи път вчера”, съобщи министерството на финансите. Говорител на Шойбле в Брюксел каза, че министърът е в съзнание и е добре.

Министърът на вътрешните работи на Германия Томас де Мезиер отпътува за Брюксел, за да оглави германската делегация.

Одобрение-----------------------

Управителният съвет на Международния валутен фонд (МВФ) одобри тригодишната програма за отпускане на 30 милиарда евро за Гърция като помощ в борбата й с бюджетната криза. Това е част от 110-те милиарда евро кредит, които дават фондът и страните от еврозоната. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ