Евтини като зеле: Апартаментите в някои китайски градове привличат купувачи, но и опасения

Евтини като зеле: Апартаментите в някои китайски градове привличат купувачи, но и опасения

Евтини като зеле: Апартаментите в някои китайски градове привличат купувачи, но и опасения

Жителят на Пекин Ху Йонгвей е купил повече от дузина апартаменти в малкия централен китайски град Хеби за общо около 31 000 долара, залагайки на това, че те ще бъдат финансово по-изгодни от други инвестиции.

Ху, който придобива най-вече апартаменти с две или три спални, построени преди около три десетилетия, е похарчил 18 000 юана (около 2500 долара) този месец за закупуването на своя 15-ти имот в Хеби, където цените се сринаха през последните две години, пише Ройтерс.

„Апартаментите бяха продадени много евтино, като зеле“, казва 39-годишният мъж, като добавя, че лошият опит на семейството му с фондовия пазар го е накарал да избягва акциите.

Агентите за недвижими имоти казват, че евтини апартаменти в по-малките китайски градове на изток и на югозапад също се купуват, предимно от хора, живеещи извън тези места.

Сделките показват, че купувачите започват да насочват вниманието си към по-малките градове в Китай, където цените на имотите са едни от най-евтините в страната, следвайки дългогодишен срив на цените на фона на по-широкия секторен спад и по-бавното възстановяване на икономиката като цяло.

Въпреки че покупките в малките градове не са достатъчно значими, за да повлияят на гигантския пазар на недвижими имоти в Китай, а и няма налични данни за обемите на трансакциите, те все пак показват, че малка част от засегнатия от кризата сектор проявява признаци на живот.

Сделките идват в момент, когато картината за пазара на имоти в Китай става все по-мрачна. Цените на новите жилища се повишиха с по-бавни темпове през май, а инвестициите в имоти спаднаха най-бързо от повече от две десетилетия, показват данните.

За купувачите, които разполагат с нужните средства, за да се върнат на пазара, е трудно да устоят на ниските цени на апартаменти втора ръка в по-малките градове.

Ху е платил изненадващо ниските 1000 юана без данъци и такси за един от апартаментите си в Хеби. Според данни от Anjuke, една от най-големите платформи за недвижими имоти в Китай, цените са с 27% по-ниски от пика си през 2021 г. в някои райони на града.

За сравнение, цените в Пекин от най-високо ниво, където един среден дом втора ръка може да струва десетки хиляди юана, са пандали само с 1,5% за период от шест години до май тази година, докато в град като Чунцин те са се понижили с малко повече от 10% за пет години, според изчисления на Ройтерс, базирани на данни на Anjuke.

Купувачите не са местни

Агентите за недвижими имоти казват, че купувачите в малките градове са предимно от други градове. Те варират от спекуланти, които нямат намерение да живеят в апартаменти, до младежи, търсещи евтино място за „лежане“ - китайски термин за хора, които правят само достатъчно, за да преживяват, или за такива, които искат да се пенсионират.

В Хуайнан „повечето купувачи не са местни“, казва Жао, агент за недвижими имоти. „Поради високите разходи за живот в големите градове, младите хора идват тук, за да купуват евтини къщи“, споделя той.

В град Рушан агентът Лиу Йонг казва, че повечето купувачи са от други места в Китай, на възраст от 40 до 50 години и искат да се пенсионират край морето.

Анализаторите обаче не са склонни да правят оптимистични заключения от покупките на жилища в тези малки градове предвид по-общи индикации, че втората по големина икономика в света все още изпитва затруднения да се възстанови напълно от блокадите, въведени по време на пандемията от COVID-19.

Настроенията на потребителите остават под диапазона, зададен през последните две десетилетия. Вътрешното търсене е слабо, тъй като потребителите и компаниите предпочитат да плащат дългове, отколкото да правят инвестиции. А младежката безработица е рекордно висока - над 20%.

„Фактът, че има толкова много хора, които купуват евтини апартаменти в по-малките градове, отразява предпазливостта“, казва икономистът на Hwabao Trust Ни Уен. „Хората не са уверени в бъдещите си доходи“, добавя той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ