Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"

Папа Лъв XIV пое официално поста си с послание за помирение, вяра и отказ от автократично лидерство в разделената Католическа църква.
Новият глава на Римокатолическата църква Папа Лъв XIV бе тържествено интронизиран в неделя на площад „Свети Петър“ пред десетки хиляди вярващи и световни лидери. В първата си проповед като понтифик той отправи призив за единство в дълбоко разделената Църква и обеща да служи, а не да управлява с желязна ръка.
Послание за хармония и помирение
В словото си Папа Лъв XIV, роден в Чикаго и с двойно американо-перуанско гражданство, заяви:
„Бих искал първото ни голямо желание да бъде за една обединена Църква, знак за единство и общение, която да се превърне в квас за един помирен свят.“
Той отправи призив към всички католици — както консерватори, така и прогресивни вярващи — да преодолеят вътрешните разделения, които белязаха понтификата на покойния папа Франциск. Новият папа подчерта, че няма да се поддаде на изкушението да бъде автократ, а ще бъде пастир, вдъхновен от примера на св. Петър.
Снимка: Getty Images
Историческа церемония
Церемонията бе уважена от президенти, министър-председатели и монарси от целия свят, включително:
-
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс
-
Президентът на Украйна Володимир Зеленски
-
Канцлерът на Германия Фридрих Мерц
-
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен
-
Испанският крал Фелипе и кралица Летисия
Сред символите на интронизацията Папа Лъв XIV получи палиума — знак на пастирската му отговорност, и „рибарския пръстен“, който символизира връзката с апостол Петър.
Наследството на Франциск и визия за бъдещето
Лъв XIV отдаде почит на покойния папа Франциск, който ръководи Църквата в продължение на 12 бурни години, и обеща да продължи социалните му приоритети, включително борбата с бедността и грижата за околната среда. В същото време обаче той подчерта, че ще поддържа традициите на Църквата и ще търси хармония, а не конфронтация.
Изборът на Папа Лъв XIV беше направен на 8 май след кратък конклав от едва 24 часа, в който кардиналите избраха Робърт Превост, относително непознат за широката общественост, но уважаван вътрешно в църковните среди.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.