Южнокорейка спечели Нобеловата награда за литература
Нобеловата награда за литература за 2024 г. беше присъдена на южнокорейската авторка Хан Канг, за нейната „интензивна поетична проза, която се изправя срещу исторически травми и разкрива крехкостта на човешкия живот“, предаде Си Ен Ен.
53-годишната Хан започва кариерата си с група стихове в южнокорейско списание, преди да дебютира с проза през 1995 г. със сборник с разкази.
По-късно тя започва да пише по-дълги прозаични творби, най-вече „Вегетарианката“, една от първите ѝ книги, преведени на английски. Романът, който спечели международната награда „Ман Букър“ през 2016 г., описва опита на млада жена да живее „по-растително“, след като страда от зловещи кошмари за човешката жестокост.
Хан е първият южнокорейски автор, спечелил наградата за литература, и едва 18-ата жена носител на една от 117-те награди, присъждани от 1901 г. насам.
Всички лауреати получават и парична премия 11 млн. шведски крони (1 млн. щатски долара)
Голяма част от творчеството на Хан поставя въпроса, изразен най-ясно в нейния роман от 2019 г. „Европа“, чийто герой е разтърсван от кошмари: „Ако можехте да живеете както желаете, какво бихте направили с живота си?“
Въпреки че много от главните герои на Хан са жени, нейните прозаични произведения често се разказват от гледна точка на мъже.
„Преди съпругата ми да стане вегетарианка, винаги съм я смятал за напълно незабележима във всяко отношение. Въпреки това, нямаше някакво специално привличане, нито се появиха някакви особени недостатъци, следователно нямаше причина двамата да не се оженим.“, започва нейният роман „Вегетарианката“.
Шведската академия похвали работата на Хан за нейното „уникално осъзнаване на връзките между тялото и душата, живите и мъртвите“. Чрез своя „поетичен и експериментален стил, Хан се превърна в новатор в съвременната проза“, посочва академията.
Анна-Карин Палм, член на Нобеловия комитет за литература, каза, че читателите, които не са запознати с творчеството на Хан, трябва да започнат с „Човешки дела“, роман от 2014 г., отразяващ въстанието в Гуанджу от 1980 г., когато повече от 100 цивилни са убити по време на продемократични демонстрации водени от студенти в южнокорейския град.
„Човешки дела“ показва как „живите и мъртвите винаги са преплетени и как тези видове травми остават в населението с поколения“, каза Палм на церемонията по обявяването в четвъртък.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.