69% от българките са в риск от бедност

69% от българките са в риск от бедност

Невидимата дискриминация или т. нар. „стъклен таван” в кариерното израстване и разликите в заплащането на труда са едни от най-големите и все още непреодолими препятствия пред реалната равнопоставеност между половете не само у нас, но и в Европа. Това коментира специално за „Мениджър Нюз” Боряна Манолова, председател на Съвета на жените в бизнеса в контекста на предстоящия  Глобален форум на жените лидери, който ще се проведе в София от 18 до 20 май.

Несъотвествията между мъже и жени продължават да са чувствителни според последния доклад на ЕС с данни за 2015 г. по изпълнението на Стратегията за равенство между половете.

В редица показатели България е в по-добри позиции спрямо средните за ЕС нива, посочи Ваня Кънева-Минкова, изпълнителен директор на Съвета на жените в бизнеса. Така например несъотвествията в заплащането между жени и мъже, за едни и същи позиции е 13.2% в полза на силния пол, докато за Европа тази разлика е 16.3%. Диспропорцията в изплащането на пенсиите е 23.7% между двата пола у нас, но в Европа средно е 40.2%. Доста по-добър е и показателят отчитащ брой жени във висшите етажи на държавната власт – 35%, докато в Европа е 28%.

Но има и области, в които сериозно изоставаме, отбеляза тя. Най-драстичните данни са по показател Риск от бедност – 69% за България срещу средно 48% за Европа. Назад сме и по представяне на жените в бордовете на големите (листвани на борсата) компании с 19% срещу 28% средно за ЕС. Все още силно доминирана от мъже територия е и парламентарната власт, става ясно от данните в Европейския доклад. У нас, жените законодатели са 20%, докато средно за Европа представителството е 29%

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ