Haribo спря от производство „расистки бонбони”

Haribo спря от производство „расистки бонбони”

Германският производител Haribo бе принуден да се откаже от производството на разноцветни бонбони, продавани в Дания и Швеция заради масово недоволство от клиенти, изтълкювали цвета и формата на лакомствата като проява на расизъм, съобщава The Daily Mirror.

Меките бонбони със сол и сироп от сладък корен лакрица (традиционна съставка на изделията на марката) били произведени във формата на черни човешки лица. Според замисъла на производителя, дизайнът им е отправка към „древното африканско, азиатско и индийско изкуство”.

Потребителите обаче били на друго мнение и подели разгорещени дебати в социалните мрежи. Сред коментарите преобладават оценки от типа:”Мултикултурализъм, колониално наследство или търговия с роби? #haribo напомня за миналото на Дания.”

Малко след началото на обсъжданията в социалните мрежи, компанията е взела решение производството и продажбата на спорните изделия да бъдат прекратени.

Haribo е основана през 1920 година от Ханс Ригел в гр. Бон. Името на компанията идва от първите букви на името и фамилията му, и  града седалище на фирмата.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Шефът на Microsoft за изкуствения интелект: Само биологичните същества могат да бъдат съзнателни
Борисов: Държавата смята да поеме ръководството над „Лукойл” с назначаване на особен управител
Кинозвездата Анджелина Джоли мина границата на Украйна пеша, властите задържаха бодигарда ѝ
Акционерите на Tesla одобриха пакета за възнаграждение на Мъск от 1 трилион долара
Проучване: Разширяването на Вселената може би се забавя
Gunvor се отказва от сделката за международните активи на "Лукойл"
Решение в криза: Гръцки фермери продават за сватбени ритуали повредения си ориз
Турска минна компания откри златно находище за 1.7 милиарда долара