Климатични заплахи: Полярните мечки са изправени пред гладна смърт заради топенето на ледовете

Климатични заплахи: Полярните мечки са изправени пред гладна смърт заради топенето на ледовете

Климатични заплахи: Полярните мечки са изправени пред гладна смърт заради топенето на ледовете

Учени установиха, че някои бели мечки са изправени пред гладна смърт с топенето на арктическия лед, тъй като не могат да приспособят храненето си към живота на сушата, съобщи BBС.

Емблематичните арктически видове обикновено се хранят с тюлени, които ловят на ледени късове в морето. Но тъй като ледът изчезва в условията на затопляне, много мечки прекарват все повече време на брега, хранейки се с птичи яйца, плодове и трева. На сушата обаче животните бързо губят тегло, което увеличава риска от смърт.

Бялата мечка се превърна в емблема на нарастващата заплаха от изменението на климата в Арктика, но реалното въздействие върху този вид е сложно.

Броят на мечките рязко намалява до 80-те години на миналия век, но това се дължи главно на ловуването им .

С увеличаването на правната защита броят на белите мечки се е увеличил. Сега обаче нарастващите глобални температури се смятат за най-голямата заплаха за тях. Това е така, защото замръзналите арктически морета са от ключово значение за тяхното оцеляване.

Животните използват морския лед като платформа за лов на тюлени с пръстени, които имат висока концентрация на мазнини, най-вече в края на пролетта и началото на лятото.

Но през топлите месеци много части на Арктика вече са все по-свободни от лед.

В западната част на Манитоба, където е проведено това проучване, периодът без лед се е увеличил с три седмици между 1979 и 2015 г.

За да разберат как животните оцеляват, когато ледът изчезва, изследователите проследяват дейността на 20 бели мечки през летните месеци в продължение на три години. Наред с вземането на кръвни проби и претеглянето на мечките, на животните са поставени нашийници с видеокамери, оборудвани с GPS.

Това позволи на учените да записват движението на животните, техните дейности и храната им.

През летните месеци, когато няма лед, мечките приемат различни стратегии за оцеляване, като някои от тях основно почиват и пестят енергията си.

По-голямата част от тях се опитват да търсят растителност или плодове или плуват, за да видят дали могат да намерят храна.

И двата подхода се оказаха неуспешни, като 19 от 20-те мечки, участвали в проучването,  са загубили телесна маса, в някои случаи с до 11 %.

Те губят средно по един килограм на ден.

"Независимо от това коя стратегия са се опитали да използват, нито един от двата подхода не е имал реална полза за удължаване на периода, в който те могат да оцелеят на сушата", твърди водещият автор  на проучването д-р Антъни Пагано от Геологическия институт на САЩ в Аляска.

"Полярните мечки не са мечки гризли, облечени в бели престилки", казва съавторът Чарлз Робинс от Центъра за мечки към Вашингтонския държавен университет.

"Те са много, много различни."

Две от трите мечки, които се отправили към водата, намерили трупове на мъртви животни, но прекарали само кратко време в ядене, тъй като били твърде уморени от усилията си.

"Едната подрастваща женска намери мъртъв кит белуга, отхапа няколко хапки от него, но го използваше предимно като буй, за да си почива", казва д-р Пагано пред BBC.

"Това наистина ни навежда на мисълта, че тези мечки не могат да се хранят и да плуват едновременно".

Интригуващата констатация в проучването е, че една мечка е наддала 32 кг тегло. Изследователите смятат, че тази мечка, която е прекарала голяма част от времето си в почивка и пестене на сили, е имала късмета да се натъкне на животински труп.

Въпреки че предишни изследвания очертаха предизвикателствата, които климатът поставя през следващите десетилетия, тази нова работа повдига важни въпроси за способността на видовете да се адаптират.

Други изследователи обаче твърдят, че въздействието на климатичните промени върху белите мечки ще бъде различно в зависимост от местоположението.

"Вероятно е в бъдеще белите мечки да изчезнат от районите, където морският лед ще изчезне, но е трудно да се каже точно кога и къде", казва Йон Аарс от Норвежкия полярен институт, който не е участвал в изследването.

"В някои райони ще има добри условия за мечките и след много десетилетия. Районът на това изследване е един от тези, в които условията за мечките могат да бъдат много трудни в рамките на кратко време, ако морският лед продължи да изчезва, както се предвижда," уточнява Йон Аарс.
 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ