София въвежда глоба от 2000 лв. за драскане по фасадите на сградите

София въвежда глоба от 2000 лв. за драскане по фасадите на сградите

Столичният общински съвет ще приеме утре промени в Наредбата за обществения ред на територията на Столична община, с които се създават ясни правила срещу драскането по фасади, обекти и елементи на градското обзавеждане на територията на Столичната община. С тях се въвежда и глоба до 2000 лв.

Докладът е на председателя на СОС Георги Георгиев. Той заедно с главния архитект Здравко Здравков и общинските съветници Малина Едрева и арх. Ивайло Петков са приели като лична кауза почистването на града от безразборните драсканици по сградите, съобщават от общината. Те предлагат както нови правила и санкции, така и регулярни обходи, проверки на терен, включително и съставяне на актове за установяване на административно нарушение от служители на Столичен инспекторат. Паралелно с това се въвеждат мерки за насърчаване на графити изкуството, чрез определяне на пространства и изграждане на стени за свободно изобразяване на графити на територията на София.

Създава се нов чл. 4а в Наредбата за обществения ред на територията на Столичната община, който забранява драскането, рисуването и писането на думи, текстове, рисунки, графични изображения и каквито и да е други знаци на фасадите на сгради, сгради на религиозни храмове, паметници, паметни плочи, огради, декоративни стени и други обществени сгради, коридори, подлези, надлези и други елементи на градското обзавеждане, включително и превозните средства на обществения транспорт, както и на всяко друго, непредвидено за целта място. Глобата за нарушаване на забраната е от 100 до 2 000 лв.

В доклада са отчетени проведените многократни обходи на служители на Столичен инспекторат заедно с полицаи от Общинска полиция, а също така и постигнатите резултати от изпълнението на „Програмата за премахване на нерегламентирани графити на територията на Столична община“ за периода 2019 – 2021 г., Почистени са над 7 000 кв. метра надписи от обществените площи. За целта са използвани висококачествени системи, които са едновременно силно ефективни и екосъобразни. Сред почистените места са знакови сгради и пространства като храм-паметника „Св. Александър Невски“, църквата „Свети Седмочисленици“, къщата музей „Петко и Пенчо Славейкови“, дома на писателя Стоян Михайловски, дома на ген. Георги Попов, домовете на народните артисти Георги Калоянчев и Стоянка Мутафова, костницата мавзолей на княз Александър I Батенберг, площад „Джузепе Гарибалди“ , подлези в центъра на града и др.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ