Таксата за платено обучение не може да надвишава 60% от издръжката на студент държавна поръчка

Таксата за платено обучение не може да надвишава 60% от издръжката на студент държавна поръчка

Народното събрание записа окончателно, че таксата в платената форма на обучение на студентите във висшите учебни заведения не може да превишава 60 на сто от издръжката на студент в държавна поръчка. С промените в Закона за висшето образование е прието, че за студентите в заварено положение размерът на таксите на обучение не може да бъде по-висок от 20%. Такъв процент е фиксиран и за студентите, които ще бъдат приети в академичната 2025-2026 г., но следващите години таксата за тях плавно ще може да се увеличава, предава БНР. 

Мнозинството отхвърли предложението на ПП-ДБ таксата за студент, приет по определен ред, да не може да нараства за целия етап на обучение с повече от 20 на сто.

Министърът на образованието Красимир Вълчев пое ангажимент да бъде потърсен справедлив механизъм за таксите платена форма на обучение. 

"Ще обсъдим с ректорите, със студентите, един такъв механизъм за прогнозируемо нарастване, обвързано с индекс. Така че нека намерим едно по-обосновано решение, обвързано с ръста на средната заплата и с ръста на инфлацията, които кореспондират с ръста на разходите съответно за възнаграждение и издръжка на висшите училища", посочи министър Вълчев. 

Студенти от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и други висши училища се събраха на протест пред Народното събрание, преди гласуването на промените в Закона за висшето образование. Пред БНР организаторът на протеста - Александър Танев, студент в специалност "Право", втори курс, настоя намалението да бъде 50 на сто, както и да има гаранции, че таксите няма да се вдигат с повече от 20% за целия период на следването: 

Това е вторият протест на студентите срещу завишените такси за платено обучение. Първият се проведе на 9 юли пред Ректората на Софийския университет.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ