Toyota ще плати най-голямата глоба в историята на САЩ

Toyota ще плати най-голямата глоба в историята на САЩ

Японската автомобилна корпорация Toyota Motor Co. ще плати най-голямата глоба в историята на САЩ, налагана някога на автомобилна компания по делото за прословутия проблем с блокирането на педала на газта. Заради тази неизправност, в периода 2009-2010 г. компанията изтегли над 9 млн. автомобила по цял свят.  

Американските власти и автомобилната компания са постигнали споразумение, според което Toyota ще плати глоба в размер на 1,2 млрд. долара за „заблуждаване на потребителите и несвоевременно отстраняване на неизправности”, се казва в изявление на Главния прокурор на САЩ Ерик Холдър, публикувано на сайта на американското министерство на правосъдието.

Освен това японският автопроизводител се задължава да признае публично вината си за укриването на информация и въвеждането на потребителите в заблуда относно проблема с педала на газта на автомобили с марките Toyota и Lexus, заради който колата продължава да увеличава скоростта си след като водачът е отстранил крака си от педала. В резултат на тази неизправност са установени и доказани случаи на тежки произшествия със загинали хора, отбелязва още Главният прокурор Холдър. Компанията ще бъде подложена и на щателна проверка от страна на независим одитор, става ясно още от изявлението му.

Разследването на американските власти на казуса  с блокировката на педала продължи няколко години. Първите жалби са регистрирани през 2009 година, като през септември същата година Toyota за пръв път призна публично за дефекта и обяви първото отзоваване на автомобили за отстраняване на неизправността. Американските правораздавателни органи обаче смятат, че производителят е трябвало още тогава да изтегли много повече автомобили, но е отложил тази мярка заради опасения, че ще пострада репутацията на марката.  Широк обществен отзвук предизвика гибел на американско семейство в катастрофа, предизвикана от неочаквано ускорение на Lexus вследствие на блокировка на педала за газта. Компанията бе принудена да изтегли общо над 9 млн. автомобила по цял свят, което в крайна сметка наистина нанесе сериозен удар на репутацията й.

„Вместо да обяви публично по най-бързия начин за установената неизправност и да се заеме с отстраняването й, Toyota правеше лъжливи изявления и предоставяше неверни данни дори на членовете на Конгреса. Когато хората сядат зад волана, имат правото да очакват автомобилът им да е безопасен. Ако възникнат дефекти, производителят е длъжен да действа оперативно като информира навреме за тях и ги отстранява. Други не бива да повтарят грешката на Toyota и да мамят клиентите”,  заявява Главният прокурор на САЩ Ерик Холдър. В заключение той коментира, че размерът на наказанието е напълно справедлив като се имат предвид мащабите на нарушенията, допуснати от Toyota.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ