България удари дъното в ЕС по свобода на словото

България удари дъното в ЕС по свобода на словото

На 113-та позиция, България е последна по медийна свобода в Европейския съюз, сочи най-новият доклад на „Репортери без граници“ за състоянието на медиите по света.

Страната ни е изгубила 7 места в сравнение с миналогодишния доклад, отбелязва БГНЕС.

Пред нас се класират Еквадор, Централноафриканската република и Парагвай. Според авторите, по-тревожно от положението в България е това в Замбия, Република Конго и Нигерия.

Затъването на страната ни се дължи на доминираната от корупция и тайни споразумения между медии, политици и олигарси среда, твърдят от „Репотрери без граници“.

От организацията посочват Делян Пеевски като собственик на Нова Българска Медийна група, която притежава 6 вестника.

Комисията за финансов надзор е наречена „медийно ченге“, което налага глоби, иска от журналистите да разкриват източниците си и им пречи да оповестяват проблемите в банковия сектор, казват още от „Репортери без граници“.

В Световния индекс на свободата на пресата за 2016 влизат 180 държави, които се оценяват по медийна независимост, автоцензура, върховенство на закона, прозрачност и злоупотреби.

Свободата на медиите в света като цяло „спада дълбоко и тревожно“, посочват авторите на доклада. Това се дължи на повишаване авторитарния характер на някои правителства като тези в Египет и Турция. От организацията предупреждават, че „светът навлиза в нова епоха на пропаганда“ и нежелание за ангажираност със свободен дебат.

Докладът гласи, че много световни лидери са развили „параноя“ към журналистите, а частните медии обслужват корпоративни интереси.

Според „Репортери без граници“ най-тежко е положението в Латинска Америка, където институциите извършват „насилие“ срещу медиите.

Последното място в класацията заема Еритрея. Сред държавите с тревожно нисък индекс на свобода на словото се нареждат още Сирия, Китай и Северна Корея.

Най-свободни са журналистите във Финландия, Холандия и Норвегия.

САЩ търпи сериозни критики заради кибернаблюдението, поради което им е отредено 41-во място.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ